Logo biuletynu informacji publicznej

Aktualności

Bezpieczeństwo na drogach wojewódzkich

23.02.2016

Jesteś zarządcą dróg wojewódzkich? Zarządzasz bezpieczeństwem ruchu drogowego na poziomie województwa lub powiatu? Chcesz zidentyfikować problemy BRD w swoim regionie? Ten materiał jest dla Ciebie!

Wiceminister Piotr Stomma o polsko-ukraińskiej współpracy transportowej

23.02.2016

Współpraca w ramach programów bliźniaczych, kontenerowe przewozy kolejowe oraz połączenia drogowe to główne tematy rozmowy wiceministra infrastruktury i budownictwa Piotra Stommy z Mykołajem Snitko, zastępcą ministra infrastruktury Ukrainy. Spotkanie odbyło się 22 lutego 2016 r. w siedzibie MIiB w Warszawie.

Polsko-czeskie rozmowy o transporcie

22.02.2016

Polsko-czeska współpraca, zarówno dwustronna, jak i na forum Grupy Wyszehradzkiej, budowa odcinków przygranicznych dróg ekspresowych S3-R11 oraz poprawa infrastruktury połączeń kolejowych linii E59 i E65 wchodzących w skład korytarza transportowego „Bałtyk – Adriatyk” to główne tematy rozmów, w których wzięli udział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk i minister transportu Republiki Czeskiej Dan T’ok.

Wywiad wiceministra Tomasza Żuchowskiego dla PAP (link do rozmowy)

22.02.2016

Polecamy rozmowę wiceministra Tomasza Żuchowskiego z Polską Agencją Prasową o założeniach nowego prawa

Wywiad wiceministra Piotra Stommy dla PAP (link do rozmowy)

22.02.2016

Polecamy rozmowę wiceministra Piotra Stommy z Polską Agencją Prasową o wspólnym bilecie, projekcie Pendolino i kolejowych inwestycjach na przyszłość

Porozumienie w sprawie przewozów do Rosji

19.02.2016

Po trudnych i skomplikowanych negocjacjach udało się osiągnąć porozumienie w sprawie wznowienia międzynarodowych przewozów drogowych do Rosji. Po zakończeniu rozmów, które odbyły się w dniach 18-19 lutego 2016 r w Moskwie, wiceministrowie Jerzy Szmit i Nikołaj Asauł podpisali protokół. Ustalono w nim, że strony wymienią się zezwoleniami, które będą ważne do 15 kwietnia 2016 r. Polscy przewoźnicy otrzymają 20 tys. zezwoleń – 10 tys. ogólnych i 10 tys. na przewozy z/do krajów trzecich. Stronie rosyjskiej również przysługuje 20 tys. zezwoleń – 19,5 tys. ogólnych i 500 na przewozy z/do krajów trzecich. Dzięki dzisiejszemu porozumieniu ruch ciężarówek między Polską a Rosją powinien zostać wznowiony na początku przyszłego tygodnia.

Polska i Słowacja zainteresowane Via Carpatia

19.02.2016

W interesie Polski i Słowacji i pozostałych krajów Europy Środkowej, a także innych krajów członkowskich UE, leży utrzymywanie wysokiego tempa usuwania opóźnień w rozwoju nowoczesnej infrastruktury transportowej. Mam nadzieję, że w procesie rozbudowy i modernizacji transeuropejskiej sieci transportowej w ciągu perspektywy finansowej UE 2014-2020 w znaczący sposób zostaną usunięte wąskie gardła pomiędzy naszymi krajami – mówił szef gabinetu ministra infrastruktury i budownictwa Łukasz Smółka podczas spotkania z Dušanem Krištofikiem Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Republiki Słowackiej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Gratulacje dla budowlanych firm roku

18.02.2016

Serdecznie gratuluję nagrodzonym, licząc na refleksję o etyce w zawodzie budowlańca. Ta refleksja jest potrzebna, bo mimo sukcesów widzimy też takie działania, których nawet najlepsze prawo nie będzie w stanie wyeliminować, jeśli zabraknie autorefleksji, jeśli zabraknie etycznego postępowania - mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas Gali Builder Awards 2016.

Wizyta wiceministra Jerzego Szmita w Budapeszcie

18.02.2016

Polsko-węgierska współpraca związana z rozwojem szlaku drogowego „Via Carpatia”, wymiana doświadczeń nt. systemu poboru opłat za użytkowanie infrastruktury drogowej, utworzenie Kolejowego Korytarza Towarowego nr 11 oraz kwestie socjalne w transporcie drogowym były przedmiotem rozmów, w których wzięli udział wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit i wiceminister ds. transportu w Ministerstwie Rozwoju Narodowego Węgier Zsolet Becsey. Podczas rozmów prowadzonych w Budapeszcie 18 lutego 2016 r. wiceminister J. Szmit wyraził zadowolenie z dotychczasowej, efektywnej  współpracy z Węgrami, zarówno dwustronnej, jak i na forum Grupy Wyszehradzkiej.

Integracja baz danych o wypadkach drogowych do końca 2018 r.

18.02.2016

Ujednolicenie i poprawę jakości zbierania danych dotyczących wypadków drogowych zakłada inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. W ramach projektu usprawnione zostanie przetwarzanie danych o wypadkach i ich skutkach oraz nastąpi integracja baz danych o wypadkach drogowych i utworzona jednolita baza danych o BRD,  z dostępem dla instytucji uprawnionych do ich przetwarzania. To działanie jest efektem ustaleń kontroli Najwyższej Izby Kontroli ws. gromadzenia i wykorzystywania danych dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego,  zaprezentowanych podczas konferencji „Bezpieczny transport w Polsce”.  Konferencja została zorganizowana 18 lutego 2016 r. przez Najwyższą Izbę Kontroli,  Inicjatywę Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce oraz Bank Światowy.

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook