Logo biuletynu informacji publicznej

Aktualności

Minister Andrzej Adamczyk wziął udział w otwarciu hali produkcyjno-biurowej we Wrocławskim Parku Przemysłowym

06.11.2017

- Na Dolnym Śląsku toczą się dzisiaj wielkie inwestycje. Dzisiaj otwierana hala to zwiększenie zatrudnienia i krok ku jeszcze bardziej konkurencyjnej gospodarce w Polsce - mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas uroczystości otwarcia hali produkcyjno-biurowej we Wrocławskim Parku Przemysłowym.

Wiceminister Andrzej Bittel na Kongresie Rozwoju Transportu

06.11.2017

- Dobre zmiany na kolei są faktem - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel, otwierając Kongres Rozwoju Transportu w Łodzi. Tegoroczna, czwarta już edycja Kongresu odbywa się pod hasłem „Centralny Port Komunikacyjny(m) sercem Polski?”

20 km odcinek S5 w woj. dolnośląskim oddany do ruchu

06.11.2017

6 listopada 2017 r. został oddany do ruchu prawie 20-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 pomiędzy węzłem Korzeńsko a węzłem Krościna, z czego blisko 5-kilometrowy fragment przed terminem. 

W Katowicach o programie Mieszkanie Plus i Krajowym Zasobie Nieruchomości

03.11.2017

- Dziś rozmawiamy o programie Mieszkanie Plus. Naszym celem jest zapoznanie się z programem z punktu widzenia nowej ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz zachęcenie wszystkich samorządowców, przedsiębiorców, projektantów do udziału w programie. Jednym z podstawowych tematów jest również przedstawienie mechanizmów działania programu i jego funkcjonowania – poinformował wiceminister Tomasz Żuchowski podczas konferencji na temat Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz innych inicjatyw legislacyjnych, które zdecydują m.in. o powodzeniu programu Mieszkanie Plus w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Konsultacje publiczne projektu dotyczącego zwrotu wywłaszczonych nieruchomości

03.11.2017

Rozpoczęły się konsultacje i uzgodnienia projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami w zakresie dochodzenia zwrotu wywłaszczonej nieruchomości. Niekonstytucyjność obowiązujących regulacji w tym zakresie stwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 14 lipca 2015 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa 2 listopada 2017 r. skierowało projekt zmian do zaopiniowania. Projekt przewiduje uprawnienie dla właściciela bądź jego spadkobiercy do żądania zwrotu udziału w wywłaszczonej nieruchomości, a także ograniczenie możliwości dochodzenia zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, co ma zwiększyć pewność prawną inwestowania i jest zgodne z innymi zmianami proponowanymi przez MIB w ustawie inwestycyjnej.

3,75 mld zł na inwestycje drogowe w 8 województwach

02.11.2017

Minister infrastruktury i budownictwa zatwierdził do realizacji 22 Programy Inwestycji dla zadań drogowych, których łączny koszt to ponad 3,75 mld zł. Są to zadania związane z budową autostrad, prowadzeniem prac przygotowawczych do budowy dróg ekspresowych, budową obwodnic i rozbudową istniejących odcinków dróg krajowych wraz z dostosowaniem ich nośności do ruchu o nacisku 11,5 t/oś. Zadania te mają również poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego dzięki modernizacji dróg, w szczególności przebudowie skrzyżowań, budowie chodników i ciągów pieszo-rowerowych oraz zatok autobusowych.

Coraz bliżej nowej linii kolejowej Podłęże – Piekiełko

31.10.2017

PKP Polskie Linie Kolejowe SA ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy nowej linii łączącej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną. To kolejny krok do lepszych podróży w Małopolsce oraz z północy na południe Polski i Europy na osi Bałtyk – Bałkany – Morze Czarne. Warte ponad 200 milionów złotych zadanie to największy pod względem zakresu przetarg na dokumentację projektową w historii PLK.

Powstaną kolejne odcinki S61 w ramach trasy Via Baltica

31.10.2017

- Dzisiejsze umowy na budowę drogi ekspresowej S61 na północ od obwodnicy Łomży pokazują, że rząd Pani Premier Beaty Szydło dotrzymuje złożonych obietnic. Co więcej, przygotowania do realizacji tej inwestycji przyspieszyły i umowy są podpisywane wcześniej niż pierwotnie zakładano. Via Baltica to bardzo ważna trasa dla Polski i Europy Wschodniej, podobnie jak Via Carpatia, na której budowę na odcinku od Kraśnika do Lasów Janowskich wczoraj zostały podpisane trzy umowy – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Reforma planowania przestrzennego i usprawnienie inwestycji budowlanych

30.10.2017

- Potrzebujemy obszarów zintegrowanego inwestowania (OZI) i doprecyzowania kwestii wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Te elementy reformy planowania przestrzennego powinny zafunkcjonować jeszcze przed kompleksową zmianą, którą wprowadzi Kodeks urbanistyczno-budowlany. 4 projekty, które konsultowaliśmy, są spójne z rozwiązaniami zawartymi w kodeksie – mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podczas posiedzenia Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej (GKUA) 30 października 2017 r.

Działania korespondujące z realizacją celów Narodowego Programu Mieszkaniowego

30.10.2017

- Narodowy Program Mieszkaniowy tworzy warunki do cywilizacyjnej zmiany sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Wraz z działaniami uzupełniającymi, które będą wspierać główne cele programu mieszkaniowego rządu, mamy szansą nie tylko na efektywną pomoc mieszkaniową dla osób dotychczas pozbawionych własnych mieszkań, ale także na poprawę warunków, w których mieszkają Polacy – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk po przyjęciu przez rząd 30 października 2017 r. informacji na temat działań korespondujących z realizacją celów Narodowego Programu Mieszkaniowego.

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook

Link do informacji o Krajowym Zasobie Nieruchomości