Logo biuletynu informacji publicznej

Będą podróże z Warszawy Głównej

2018-03-13

Przywrócenie ruchu kolejowego i obsługi pasażerów, wygodne perony, większa dostępność do kolei – to planowane efekty przebudowy stacji Warszawa Główna. 13 marca 2018 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę o wartości prawie 81 mln zł na wykonanie inwestycji. Ukończenie inwestycji jest planowane w III kwartale 2019 r.

Inwestycja PKP PLK to kolejny projekt zwiększający dostęp do kolei w centrum miasta. Podobne zadania są realizowane m.in. w Krakowie i Poznaniu.

Wiceminister A. Bittel uczestniczył w podpisaniu umowy na przebudowę stacji Warszawa Główna

Wiceminister A. Bittel uczestniczył w podpisaniu umowy na przebudowę stacji Warszawa Główna

- Krajowy Program Kolejowy zawiera projekty, które zwiększają rolę kolei w aglomeracjach. W tych działaniach mieści się przywrócenie ruchu na stacji Warszawa Główna. To rozwiązania łączące systemy komunikacji, a tym samym ułatwiające codzienne podróże mieszkańców. Projekty takie jak ten sprawiają, że zbliżamy się do celu, którym jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Najważniejszym efektem przebudowy będzie przywrócenie ruchu kolejowego i obsługi pasażerów. To pozwoli na stworzenie lepszej oferty dla podróżnych i zwiększenie możliwości warszawskiego węzła kolejowego. Przedsięwzięcie jest szczególnie ważne w perspektywie przebudowy linii średnicowej. Wówczas stacja zapewni obsługę pociągów regionalnych i aglomeracyjnych.

- Warszawa Główna, po przebudowie i włączeniu do systemu komunikacji aglomeracji warszawskiej, ułatwi dojazdy do centrum miasta. To kolejny krok w ramach przygotowań do modernizacji stacji Warszawa Zachodnia i linii średnicowej – mówił prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

Nowa stacja Warszawa Główna będzie miała dwa trzystumetrowe perony, położone bliżej Al. Jerozolimskich, z wejściem od strony ul. Towarowej. Powstanie też nowa kładka od Al. Jerozolimskich. Kładka będzie wyposażona w rampy dla rowerów oraz 4 windy, w tym dwie na wejściu od ulicy. W ramach przebudowy wymienione zostaną tory, sieć trakcyjna, urządzenia sterowania ruchem oraz budynek nastawni.

Na każdym peronie zaplanowano 4 wiaty, system informacji pasażerskiej i ławki. Dla wygody podróżnych, przed stacją zamontowane zostaną stojaki dla rowerów oraz wyznaczone zostaną miejsca parkingowe. Stacja zostanie dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Projekt POIiŚ 5.1-13 pn.: „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia Warszawa Zachodnia” realizowany jest w trybie „projektuj i buduj”. W pierwszej kolejności wykonawca opracuje szczegółowe projekty budowlane.

Warszawa Główna jest nieczynna od 1997 r. Odjeżdżały z niej pociągi m.in. do Warki, Radomia, Skarżyska Kamiennej i Kielc.

Infrastruktura pasażerska na stacji Warszawa Główna

Infrastruktura pasażerska na stacji Warszawa Główna

Nowe perony na stacji Warszawa Główna

Nowe perony na stacji Warszawa Główna

 

 

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook