Logo biuletynu informacji publicznej

Szybciej i bezpieczniej dzięki wymianie 245 rozjazdów

2018-03-05

PKP Polskie Linie Kolejowe SA kontynuują program wymiany rozjazdów na sieci kolejowej. Zarządca infrastruktury podpisał drugą umowę na wymianę 142 rozjazdów w sześciu województwach, m.in. na stacji w Elblągu, Bronowie, Zielonczynie, Poznaniu i Białogardzie. Inwestycja zapewni bezpieczniejszą i sprawniejszą podróż koleją. Łącznie w ramach projektu rozjazdowego PLK wymienią 245 rozjazdów.

Program wymiany rozjazdów

Program wymiany rozjazdów

Projekt rozjazdowy obejmuje montaż 245 nowych rozjazdów na 21 liniach kolejowych i 55 posterunkach ruchu w 12 województwach. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa oraz zapewnienie sprawnego przejazdu pociągów. Rozjazd jest ważnym elementem infrastruktury kolejowej umożliwiającym przejazd pociągów z jednego toru na drugi. Po zakończeniu inwestycji zwiększy się komfort podróży i prędkość przejazdu.

– Celem Krajowego Programu Kolejowego jest m.in. zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Projekty związane z wymianą rozjazdów oraz elementów infrastruktury kolejowej tworzą nowe możliwości sieci kolejowej w Polsce i lepsze warunki obsługi pociągów w relacjach zarówno regionalnych jak i międzynarodowych – powiedział  Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Podpisana w marcu umowa o wartości 127 mln zł obejmuje wymianę 142 rozjazdów na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i łódzkiego. To część dużego projektu – pierwszą umowę na wymianę 103 rozjazdów w województwach południowej Polski za ponad 80 mln zł, PLK podpisały w grudniu 2017 r.

– Nowe rozjazdy poprawią płynność ruchu pasażerskiego i towarowego oraz podniosą bezpieczeństwo. To jedno z wielu zadań Krajowego Programu Kolejowego, realizowanego przez PKP PLK SA, które likwidują punktowe ograniczenia prędkości i krok po kroku skracają czas podróży koleją – stwierdził Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP PLK SA.

Stare rozjazdy i przylegające do nich odcinki torów zostaną zdemontowane lub zastąpione przez nowe. Ponad połowa wszystkich rozjazdów zostanie dostarczona na miejsce budowy na specjalnych wagonach-platformach w gotowych blokach. Pozwoli to na sprawną ich wymianę.

Nowe urządzenia zapewnią sprawniejszy i bezpieczniejszy przejazd pociągów. Dotyczy to zwłaszcza ciężkich składów towarowych, które pojadą z prędkością nawet 120 km/h. Dla zapewnienia sprawnego przejazdu pociągów zimą z bezpieczeństwa ruchu kolejowego rozjazdy zostaną wyposażone w elektryczne ogrzewanie, co pozwoli na szybkie usuwanie śniegu i lodu.

Projekt „Poprawa bezpieczeństwa poprzez zabudowę nowych rozjazdów kolejowych o podwyższonym standardzie konstrukcyjnym – etap II” jest finansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Montaż wszystkich 245 rozjazdów zaplanowany jest do końca 2018 roku.  

Wymiana rozjazdów dla poprawy bezpieczeństwa PKP PLK SA kontynuują realizację programu wymiany rozjazdów. W 2015 r. w ramach programu rozjazdowego zarządca infrastruktury zamontował 697 nowych rozjazdów na 31 liniach kolejowych i 142 posterunkach ruchu w 14 województwach. PLK wymieniają rozjazdy również podczas prac modernizacyjnych, prowadzonych w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Tylko w 2017 r. w ramach inwestycji zabudowano ich prawie 600.

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook