Logo biuletynu informacji publicznej

Grupa PKP na Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2018-03-01

W tym roku Grupa PKP włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całej Polsce na dworcach PKP upamiętniono Żołnierzy Wyklętych, a podróżni mogą dowiedzieć się więcej o ich historii.

W ramach akcji prezentowane są wizerunki Witolda Pileckiego i Danuty Siedzikówny „Inki”. Na dworcach znajdują się także plakaty z kodem QR prowadzącym do strony edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej. Rozpowszechniane są także broszury przygotowane przez IPN.

Na Dworcu Centralnym stanęła również wystawa „Czas Niezłomnych”, która ukazuje  najważniejsze postaci i wydarzenia z historii polskiego podziemia niepodległościowego po 1944 roku.

Wiceminister A. Bittel przemawiał podczas otwarcia wystawy

Wiceminister A. Bittel przemawiał podczas otwarcia wystawy

- Żołnierze Wyklęci zostali niegdyś brutalnie usunięci z historii Polski. Dzisiaj upominamy się o ich pamięć. Cały czas mamy dużo do zrobienia w kwestii edukowania o ich historii, o potwornych zbrodniach komunistów dokonanych na podziemiu antykomunistycznym i na całym polskim narodzie. Cieszę się, że spółki kolejowe, w których zasobach są chociażby przestrzenie dworcowe włączają się w tę wielką edukacyjną misję. W ten sposób spłacamy dług bohaterom i oddajemy należne im w historii miejsce – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

- Ze względu na naszą długoletnią tradycję chcemy angażować się w promowanie polskiej historii, przybliżając Polakom najważniejsze wydarzenia w naszych dziejach. Dziś włączamy się w kultywowanie pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Czujemy się społecznie odpowiedzialni za propagowanie polskiej historii i kultury – powiedział prezes PKP S.A., Krzysztof Mamiński.

Goście honorowi: mjr W. Sikorski ps. Bocian i mjr Z. Matysiak ps. Kowboj

Goście honorowi: mjr W. Sikorski ps. Bocian i mjr Z. Matysiak ps. Kowboj

- Żołnierze Wyklęci walką i oddaniem dla idei wolnej Ojczyzny pokazywali swoje przywiązanie do Polski Niepodległej, zrodzonej  w 1918 r. Dziś oddajemy im cześć i staramy się upamiętnić ich bohaterskie zmagania. Cieszymy się, że przy tej okazji nawiązaliśmy współpracę z Polskimi Kolejami Państwowymi, dzięki którym o niezłomnych uczestnikach powojennego podziemia antykomunistycznego dowie się wielu naszych rodaków – stwierdził prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Jarosław Szarek.

Akcja jest efektem współpracy spółek Grupy PKP, Fundacji Grupy PKP i Instytutu Pamięci Narodowej. Materiały oraz wystawa na Dworcu Centralnym są dostępne od 1 do połowy marca.

Polskie Koleje Państwowe aktywnie włączają się ponadto w tegoroczne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. PKP S.A. jest oficjalnym partnerem programu Niepodległa.

Wystawa "Czas Niezłomnych"

Wystawa "Czas Niezłomnych"

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook