Logo biuletynu informacji publicznej

Podsumowanie akcji „Bezpieczny autokar – bezpieczne ferie 2018”

2018-02-26

Przebieg i wyniki akcji „Bezpieczny autokar – bezpieczne ferie 2018” podsumowali podczas konferencji prasowej 24 lutego 2018 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. 

Podsumowanie akcji "Bezpieczny autokar - bezpieczne ferie 2018"

Podsumowanie akcji "Bezpieczny autokar - bezpieczne ferie 2018"

- Akcja Bezpieczny autokar była czasem weryfikacji stanu technicznego autobusów, czasu pracy i trzeźwości kierowców. Akcja ta jest prowadzona przez Inspekcję Transportu Drogowego już od 2003 roku. Celem tego typu działań jest większe bezpieczeństwo na polskich drogach, zarówno pasażerów – w tym dzieci – jak i innych uczestników ruchu drogowego. To jest nasz priorytet. Inspekcja Transportu Drogowego nie działa akcyjnie, tylko przez cały rok. Już teraz trwają kontrole gimbusów i autobusów szkolnych, wyniki z niektórych województw wskazują, że są to działania niezbędne - ocenił kolejną edycję zimowej akcji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Oprócz wyznaczonych stałych punktów inspektorzy, w miarę możliwości, prowadzili kontrole w miejscu wyjazdu autokarów, a także na najczęściej uczęszczanych szlakach komunikacyjnych.

- Dbając o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wyjeżdżających na zimowy wypoczynek inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego przez cały okres ferii zimowych, skontrolowali 1221 pojazdów, z czego 21 zostało wycofanych z ruchu. Najczęściej zastrzeżenia stanu technicznego budziły wycieki płynów eksploatacyjnych z silników pojazdów, nieszczelność układów pneumatycznych, nadmiernie zużyty bieżnik opon i luzy w układzie kierowniczym. W niektórych przypadkach możemy śmiało powiedzieć, że przyczyniliśmy się do uniknięcia tragedii. Niesprawny technicznie autobus z dziećmi stanowi bowiem bardzo duże niebezpieczeństwo dla nich samych, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego – powiedział Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Więcej informacji podsumowujących akcję można znaleźć na stronie internetowej GITD.

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook