Logo biuletynu informacji publicznej

Spotkania dwustronne z ministrami Litwy, Czarnogóry i Japonii podczas MZKD

2018-02-21

20 lutego 2018 r. na marginesie odbywającego się w Gdańsku XV Międzynarodowego Zimowego Kongresu Drogowego minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ministrami ds. transportu Litwy, Czarnogóry oraz Japonii, z którymi rozmawiał o szlakach międzynarodowych oraz współpracy w sektorach infrastruktury, transportu i technologii.

O polsko-litewskich projektach infrastrukturalnych i transporcie

W trakcie spotkania z ministrem transportu i komunikacji Litwy Rokasem Masiulisem ministrowie rozmawiali o wspólnych projektach infrastrukturalnych i transporcie, które są kluczowymi obszarami w polsko-litewskich relacjach dwustronnych, ze szczególnym uwzględnieniem szlaku Via Carpatia.

- Jestem przekonany, że dzięki naszej intensywnej, bardzo dobrej współpracy w regionie Europy Centralnej spójny system transportowy stanie się rzeczywistością i przyczyni się do pełnego wykorzystania potencjału transportowego obu państw i całego naszego regionu. W tym kontekście kluczowe znaczenie odgrywa projekt Via Carpatia, który konsekwentnie realizowany w Polsce i na Litwie – mówił minister Adamczyk.

Spotkanie ministra Adamczyka z ministrem Litwy Rokasem Masiulisem

Spotkanie ministra Adamczyka z ministrem transportu i komunikacji Rep. Litewskiej Rokasem Masiulisem

Podczas spotkania ministrowie uzgodnili także dalszą strategię działań w zakresie negocjowanego obecnie w Brukseli Pakietu Mobilności.

Współpraca Czarnogóry z UE

Minister Adamczyk spotkał się także z ministrem transportu i spraw morskich Czarnogóry Osmanem Nurkovićiem.

- Polsce zależy na tym, by przez stworzenie w pełni zintegrowanej sieci transportowej, dokonało się zbliżenie Bałkanów Zachodnich z systemem transportowym Unii Europejskiej – powiedział minister Adamczyk. – Integralność transportowa Europy nie byłaby pełna bez integracji państw Półwyspu Bałkańskiego, w tym Czarnogóry.

Spotkanie ministra Adamczyka z ministrem Czarnogóry Osmanem Nurkovićiem

Spotkanie ministra Adamczyka z ministrem transportu i spraw morskich Czarnogóry Osmanem Nurkovićiem

Ministrowie rozmawiali także o perspektywach współpracy w zakresie projektu Via Carpatia.

O innowacyjnych technologiach w transporcie na spotkaniu z wiceministrem Japonii

Minister Adamczyk uczestniczył także w spotkaniu z wiceministrem ziemi, infrastruktury, transportu i turystyki Japonii Masafumi Morim.

- Japonia jest światowym liderem w zastosowaniu innowacyjnych technologii w transporcie. Jestem przekonany, że Polska, która jest zainteresowana wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań transportowych, będzie mogła korzystać z japońskich doświadczeń – powiedział minister Adamczyk.

Spotkanie ministra Adamczyka z wiceministrem Japonii Masafumi Morim

Spotkanie ministra Adamczyka z wiceministrem ziemi, infrastruktury, transportu i turystyki Japonii Masafumi Morim

Polska prowadzi intensywne prace nad wdrażaniem nowoczesnych technologii we wszystkich rodzajach transportu – zwłaszcza w transporcie drogowym. Jest też zainteresowana wdrażaniem nowych technologii związanych z automatyzacją prowadzenia pojazdów. Spotkanie z japońskim wiceministrem było okazją do poznania japońskich doświadczeń w tym zakresie.

XV Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy

W dniach 20-23 lutego 2018 r. w Gdańsku odbywa się XV Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy. Polska jest pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej pełniącym rolę organizatora i gospodarza tego wydarzenia, w którym raz na cztery lata bierze udział ok. 1000 osób z całego świata. Podczas kongresu spotykają się eksperci, naukowcy, a także praktycy z firm na co dzień zajmujących się zadaniami związanymi z utrzymaniem dróg zimą.

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook