Logo biuletynu informacji publicznej

Minister Andrzej Adamczyk otworzył XV Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy

2018-02-20

- Łączymy zarówno Bałtyk z południem Europy, jak i Europę z Azją drogami, o które dbamy, aby były bezpieczne, a jazda nimi była  przewidywalna. Podnoszenie standardu utrzymania już istniejącej infrastruktury – przez cały rok, niezależnie od pogody, to kluczowe zadanie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – powiedział podczas otwarcia XV Międzynarodowego Zimowego Kongresu Drogowego minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Minister A. Adamczyk podczas otwarcia XV Międzynarodowego Zimowego Kongresu Drogowego

Minister A. Adamczyk podczas otwarcia XV Międzynarodowego Zimowego Kongresu Drogowego

- Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy odbywa się co 4 lata. To kluczowe wydarzenie w obszarze bezpieczeństwa dróg w zimowych warunkach. Organizacja Kongresu to wielkie wyróżnienie i dowód docenienia doświadczeń Polski i GDDKiA. Kiedy Polska dołączała do struktur Unii Europejskiej dysponowała niespełna 800 km dróg szybkiego ruchu. Dziś mówimy ok. 3,5 tys. km autostrad i dróg ekspresowych oraz kolejnych niemal 2 tys. km dróg w realizacji lub postępowaniach przetargowych – dodał minister A. Adamczyk.

Organizatorami XV Międzynarodowego Zimowego Kongresu Drogowego, który odbywa się w dniach 20-23 lutego 2018 r. w Gdańsku, jest GDDKiA, Światowe Stowarzyszenie Drogowe (PIARC) oraz Miasto Gdańsk. Polska jest pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej pełniącym rolę organizatora i gospodarza tego zgromadzenia, w którym raz na cztery lata bierze udział ok. 1000 osób z całego świata. Podczas kongresu spotykają się eksperci, naukowcy, a także praktycy z firm na co dzień zajmujących się zadaniami związanymi z utrzymaniem dróg zimą. Jest to jedyne wydarzenie na świecie, podczas którego szeroko omawiana jest tematyka związana z zimowym utrzymaniem dróg w każdym aspekcie - od planowania zadań, przez ich finansowanie, standardy, a także innowacje, która mogą wnieść nową, lepszą jakość w utrzymanie, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów.

Światowe Stowarzyszanie Drogowe (PIARC), które powstało w 1909 r., zrzesza administracje drogowe z ponad 120 państw. Pierwszy Zimowy Kongres Drogowy został zorganizowany w 1969 roku. Cztery lata temu kongres odbywał się w Andorze, a za cztery lata jego uczestników będzie gościć Calgary (Kanada).

Organizacja Kongresu to dla Polski znakomita okazja do pokazania nowoczesnej infrastruktury drogowej, pozwalającej w pełni wykorzystywać potencjał gospodarki, nauki i kultury. To również szansa na zaprezentowanie kompetencji GDDKiA jako instytucji odpowiedzialnej za ogromny postęp w budowaniu i nowoczesnym utrzymaniu dróg w Polsce. Zasady utrzymania zimowego w Polsce są nowoczesne i efektywne ekonomicznie, oparte na światowych standardach.  

Droga krajowa nr 16

Droga krajowa nr 16

Tegoroczny Kongres odwiedzą delegaci reprezentujący 42 kraje z 5 kontynentów. W obradach wezmą udział ministrowie ds. transportu z Polski, Czarnogóry, Litwy i Japonii oraz generalni dyrektorzy zarządów dróg z kilkudziesięciu krajów. Obradom Kongresu towarzyszą targi, na których swoje produkty, sprzęt i usługi prezentuje kilkadziesiąt firm z 18 państw. Na ekspozycję targową składa się także prezentacja bogatego parku najnowszych maszyn związanych z utrzymaniem dróg w trudnych warunkach zimowych.

Dodatkową atrakcją Kongresu są zawody pługów śnieżnych. Podczas przejazdu toru z przeszkodami sędziowie oceniają umiejętności prowadzenia pojazdu, czas przejazdu i stan techniczny pługu. Zawody swoją oryginalnością przyciągają szeroką publiczność oraz wyzwalają ducha sportowej rywalizacji.

Sprzęt do zimowego utrzymania dróg

Sprzęt do zimowego utrzymania dróg

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook