Logo biuletynu informacji publicznej

O wspólnych inicjatywach z ministrem transportu Republiki Czeskiej

2018-01-23

23 stycznia 2018 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się w Warszawie z ministrem transportu Republiki Czeskiej Danem T’okiem. Wśród tematów poruszanych podczas wizyty roboczej czeskiego ministra znalazły się: polityka poboru opłat drogowych w Polsce i Czechach, Pakiet Mobilności oraz rozmowa o połączeniu drogowym S3-D11.

Polityka poboru opłat drogowych

Minister Adamczyk podkreślił podczas spotkania, że sieć dróg ekspresowych i autostrad w Polsce jest rozbudowywana w szybkim tempie.

- W dobie otwartych granic w Unii Europejskiej i dogodnego położenia tranzytowego w Europie, stoimy w obliczu sytuacji zwiększającego się ruchu samochodów ciężarowych, które wjeżdżają do Polski jako do kraju docelowego lub w tranzycie – mówił minister Adamczyk.

Minister Adamczyk poinformował o nowym podejściu Polski do systemu opłat. Obecnie prowadzone są prace nad przejęciem, w sposób umożliwiający zapewnienie ciągłości realizacji zadań obsługi, eksploatacji i rozwoju Krajowego Systemu Poboru Opłat przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Rząd czeski stoi przed podobnym wyzwaniem – kończy się umowa rządu czeskiego z obecnym operatorem systemu e-myto.

Spotkanie ministra Adamczyka z ministrem Czech D'okiem

Spotkanie ministra Andrzeja Adamczyka z ministrem transportu Republiki Czeskiej Danem T'okiem

Pakiet Mobilności

- Naszym kluczowym punktem kwestia zadbania o nasze interesy gospodarcze w ramach obecnych negocjacji nad Pakietem Mobilności – mówił minister Adamczyk w trakcie spotkania. - Szczególnie istotne jest, żeby Grupa Wyszehradzka prezentowała jednolite stanowisko. Nasz wspólny głos jest w UE wyraźnie słyszalny – dodał minister.

W ramach obecnie toczących się negocjacji na poziomie unijnym, Polska wspólnie z państwami Grupy Wyszehradzkiej proponują szereg rozwiązań dotyczących międzynarodowego transportu oraz kabotażu.

W spotkaniu z ministrem Czech uczestniczyła wiceminister Justyna Skrzydło

W spotkaniu z czeskim ministrem transportu uczestniczyła wiceminister Justyna Skrzydło

Polsko-czeskie inwestycje w infrastrukturę transportową

W trakcie wizyty roboczej poruszona została także kwestia najważniejszych polsko-czeskich inwestycji  w infrastrukturę transportową – modernizacji oraz rozbudowy głównych szlaków, które zostały uwzględnione na sieci TEN-T (ang. Trans-European Transport Network), w tym kontynuacji budowy szlaku drogowego S3-D11.

Minister Adamczyk wyraził zadowolenie, że Polska i Czechy współpracują ze sobą w kwestii towarowych przewozów kolejowych w ramach Kolejowego Korytarza Towarowego nr 5 łączącego Morze Bałtyckie z Morzem Adriatyckim.

Minister Adamczyk zaprosił ministra T’oka na XV Zimowy Kongres Drogowy, który obędzie się w Gdańsku w dniach 20-23 lutego 2018 r.

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook