Logo biuletynu informacji publicznej

Pociągi na Pomorzu pojadą szybciej

2018-01-19

Większa częstotliwość kursowania pociągów, skrócenie czasu podróży oraz podniesienie prędkości będą efektem przebudowy linii kolejowej nr 202 pomiędzy Gdynią a Słupskiem. Umowy w sprawie opracowania dokumentacji projektowej tej linii podpisali 19 stycznia w obecności sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierza Smolińskiego w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku przestawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe SA i firm projektowych.

- Inwestycja zwiększy dostępność kolei w regionie. Wpisuje się również w cele Krajowego Programu Kolejowego jakimi są wzmocnienie efektywności transportu kolejowego, poprawa bezpieczeństwa i jakości przewozów – powiedział wiceminister Kazimierz Smoliński.

Wiceminister Kazimierz Smoliński podczas konferencji prasowej

Wiceminister Kazimierz Smoliński podczas konferencji prasowej

Modernizacja linii przewiduje dobudowę ok. 112 km nowych torów z Gdyni do Słupska. Będą również dwa tory dla ruchu aglomeracyjnego na odcinku Rumia – Wejherowo oraz po jednym nowym torze na odcinkach Gdynia – Chylonia, Wejherowo-Lębork i Lębork-Słupsk. Roboty obejmą także modernizację istniejącej infrastruktury ma odcinku ponad 100 km. Łącznie roboty prowadzone będą na prawie 236 km torów. O około 15 minut skróci się czas przejazdu z Gdyni Chyloni do Słupska. Nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym, rozjazdy i skrzyżowania bezkolizyjne poprawią bezpieczeństwo podróży. Wszystkie perony będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- To ważna inwestycja dla Pomorza. Dzięki jej realizacji skróci się czas przejazdu na trasie z Gdyni do Słupska. Pociągi pasażerskie pojadą 160 km/h/ Pozwoli to skrócić czas podróży z Gdyni do Słupska – powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK.

Prezes zarządu PKP PLK Ireneusz Merchel

Prezes zarządu PKP PLK Ireneusz Merchel

Łączna wartość umów na projektowanie to prawie 30 mln zł. Szacunkowy koszt przebudowy całej linii Gdynia Chylonia – Słupsk wyniesie około 2 mld zł. Wykonawca sporządzi dokumentację projektową do końca 2019 r. Roboty budowlane zaplanowano na lata 2020-2023.  

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 202 na odcinku Gdynia Chylonia – Słupsk” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Więcej informacji na stronie internetowej PKP PLK

Przebudowa linii kolejowej 202

Przebudowa linii kolejowej 202

 

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook