Logo biuletynu informacji publicznej

Zacieśniamy dobrosąsiedzkie relacje transportowe ze Słowacją

2018-01-15

W Żywcu ministrowie Polski i Słowacji podpisali Wspólne Oświadczenie w zakresie najważniejszych inwestycji transportowych na polsko-słowackim pograniczu. W podpisanym 15 stycznia 2018 r. memorandum potwierdzono po stronie polskiej: budowę obejścia Węgierskiej Górki, realizację szlaku Via Carpatia, modernizację drogi krajowej nr 87 na odcinku Nowy Sącz – Piwniczna Zdrój – granica państwa, poprawę stanu infrastruktury kolejowej na odcinku Katowice – Bielsko-Biała – Zwardoń – granica państwa i budowę nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc –Tymbark/Mszana Dolna.

- Dokument oficjalnie potwierdza nasze działania dla infrastruktury na tym obszarze i ukierunkowuje realizowane priorytety w nadchodzących latach. Efekty podjętych wspólnie działań pozwolą na pełne otwarcie pogranicza dla transportu, zlikwidują wąskie gardła w nieodległym czasie i jeszcze bardziej zbliżą do siebie oba państwa i społeczeństwa, również w wymiarze regionalnym  – mówił minister Adamczyk.

- Przykładem skuteczności naszych działań jest wspólna realizacja szczególnie ważnego dla Europy Środkowo-Wschodniej szlaku Via Carpatia, którego inicjatorem był śp. Prezydent Lech Kaczyński – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Szlak Via Carpatia pozostaje jednym z najważniejszych priorytetów infrastrukturalnych polskiego rządu.

Spotkanie bilateralne delegacji Polski i Słowacji

Spotkanie bilateralne delegacji Polski i Słowacji

Minister Adamczyk wyraził nadzieję, że utworzone zostaną nowe trasy kolejowe łączące  Polskę i Słowację, w szczególności przez przejście graniczne Muszyna – Plaveč.

- W naszych relacjach jest to bardzo ważne miejsce, ponieważ po oddaniu do użytku nowej linii kolejowej na odcinku Podłęże – Tymbark - Piekiełko będzie ono obsługiwało przyszły towarowy korytarz bursztynowy, który pozwoli na skrócenie o połowę dotychczasowego przejazdu z Krakowa czy Zakopanego – powiedział minister Adamczyk.

Podczas spotkania minister Adamczyk poinformował o ogłoszeniu przetargu na budowę odcinka drogi ekspresowej S1 – obejścia Węgierskiej Górki. Odcinek ten będzie częścią łączącego Polskę i Słowację transgranicznego szlaku S1-D3.

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook