Logo biuletynu informacji publicznej

Zniknie ostatnie wąskie gardło na trasie Warszawa – Serock

2018-01-03

- Droga krajowa nr 61 jest jedną z najważniejszych arterii wyprowadzających ruch ze stolicy w kierunku północnym, z dużym udziałem ruchu pojazdów ciężkich. Dla mieszkańców Legionowa i pobliskich miejscowości wiąże się to z dużą uciążliwością, dla kierowców oznacza stracony czas. Dlatego minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podjął decyzję o skierowaniu do realizacji odcinka tej trasy od Legionowa do Zegrza. Dzięki temu zniknie ostatnie wąskie gardło na trasie Warszawa – Serock - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Marek Chodkiewicz podczas briefingu prasowego w Legionowie.

Wiceminister Marek Chodkiewicz i minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak na briefingu ws. przepudowy DK 61 Legionowo - Zegrze

Wiceminister Marek Chodkiewicz i minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak na briefingu ws. przepudowy DK 61 Legionowo - Zegrze

- Cieszę się z tej inwestycji, także jako poseł ziemi legionowskiej. To szlak drogowy, który jest bardzo mocno uczęszczany w ruchu lokalnym i dalekobieżnym, np. podczas wyjazdów na Mazury. Lepsza droga to także wyższy poziom bezpieczeństwa na polskich drogach – powiedział obecny na briefingu minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Zatwierdzenie Programu inwestycji dla rozbudowy drogi krajowej nr 61 na odcinku Legionowo – Zegrze umożliwi rozpoczęcie prac przygotowawczych, które będą prowadzone w latach 2018-2019. Rozpoczęcie realizacji tej inwestycji jest planowane w 2020 roku.

Średni dobowy ruch na DK 61 Legionowo - Zegrze wynosi obecnie ponad 16 tys. poj./dobę. W ramach rozbudowy odcinka drogi krajowej nr 61 o długości ok. 4,5 km powstanie dwujezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego).

Obecnie w ciągu drogi krajowej nr 61 realizowane jest zadanie polegające na przebudowie drogi krajowej nr 61 w Legionowie – etap III. 25.07.2017 r. zawarta została umowa na projekt i budowę odcinka o długości 1,8 km za 45,74 mln zł. Zakończenie prac jest planowane w sierpniu 2020 r.

Dotychczas w ciągu drogi krajowej nr 61 Warszawa - Serock zrealizowano następujące zadania:

  • obwodnica Jabłonny – długość 3,7 km – oddana do ruchu w 2008 r.;
  • przejście przez Legionowo: etap I – długość 1,4 km – oddany do ruchu w 2011 r., etap II – długość 0,9 km – oddany do ruchu w 2009 r.;
  • rozbudowa odc. Zegrze – Serock – długość 2,7 km – oddana do ruchu w 2008 r.
  • obwodnica Serocka – długość 7 km – oddana do ruchu w 2011 r.

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook

Link do informacji o Krajowym Zasobie Nieruchomości