Logo biuletynu informacji publicznej

Ekspresowo przez Dolny Śląsk

2017-12-22

22 grudnia 2017 r. oddano do ruchu prawie 30-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 od węzła Krościna do węzła Wrocław Północ.

- Dzisiaj przekazujemy kierowcom kolejny odcinek drogi ekspresowej S5, która jest bardzo ważna lokalnie, ale także istotna dla rozwoju nowoczesnej sieci dróg w Polsce. Już niedługo trasa ta połączy stolicę Dolnego Śląska z Poznaniem i północną częścią kraju – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

S5 Krościna - Wrocław

S5 Krościna - Wrocław

6 listopada 2017 r. oddano do ruchu prawie 20 km trasy S5 między węzłami Korzeńsko a Krościna. Dzięki temu kierowcy mogą już korzystać z całego dolnośląskiego odcinka drogi ekspresowej S5 od węzła Korzeńsko do węzła Wrocław Północ. W ramach budowy prawie 50-kilometrowej trasy S5 powstało 7 węzłów drogowych: Żmigródek, Żmigród, Krościna, Prusice, Trzebnica, Kryniczno, Wrocław Północ, które umożliwiają bezkolizyjne włączanie się do ruchu. Powstały 4 Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP): Morzęcino Wschód i Morzęcino Zachód oraz Wisznia Mała Wschód i Wisznia Mała Zachód. Przy węźle Krościna powstał Obwód Utrzymania Drogi Krościna, którego zadaniem będzie bieżące utrzymanie trasy. 

S5 Krościna - Wrocław

S5 Krościna - Wrocław

W ramach budowy drogi S5 Korzeńsko - Wrocław wybudowano 46 obiektów mostowych, w tym dwa mosty o długości 750 m, wybudowane metodą nasuwania podłużnego. Powstało także 85 przepustów, w tym 29 przepustów ekologicznych. Na przejazdach awaryjnych w linii rozdziału pomiędzy jezdniami zamontowane zostały szybko rozbieralne bariery linowe, co pozwoli na sprawniejsze przeprowadzanie akcji ratowniczych przez służby ratunkowe w sytuacji zagrożenia. 

S5 Korzeńsko - Wrocław

S5 Korzeńsko - Wrocław

Całkowity koszt realizacji inwestycji to 1,86 mld zł, wartość dofinansowania z Unii Europejskiej to przeszło 911 mln zł.

Droga ekspresowa S5 docelowo będzie miała długość około 360 km i połączy Wrocław, Poznań, Bydgoszcz i Grudziądz. Łącznie z dolnośląskim odcinkiem S5 oddano już do ruchu 155 km tej trasy, natomiast w realizacji jest jeszcze 205 km. Planowane połączenie całej trasy ma nastąpić w 2019 r. 

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook

Link do informacji o Krajowym Zasobie Nieruchomości