Logo biuletynu informacji publicznej

Spotkanie ministra Adamczyka z białoruskim ministrem ds. transportu ws. rozwoju dwustronnej współpracy transportowej

2017-12-22

22 grudnia 2017 r. minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk spotkał się z ministrem transportu i komunikacji Republiki Białorusi Anatolijem Siwakiem. Wizyta odbyła się na zaproszenie ministra Adamczyka w siedzibie MIB. Wśród tematów rozmów znalazły się: współpraca nad rozwojem bazy prawno-traktatowej między Polską a Białorusią, współpraca dwustronna w zakresie kolejnictwa oraz projekt Via Carpatia. 

- Polska i Białoruś jako kraje sąsiadujące mają wiele wspólnych celów i płaszczyzn do współpracy, szczególnie w zakresie infrastruktury drogowej i kolejowej oraz rozwoju korytarzy transportowych, w tym łączących Europę z Azją – mówił podczas spotkania minister Adamczyk. – Nie ulega wątpliwości, że obecnie najpopularniejsze trasy kolejowe, które skupiają dużą część ładunków przesyłanych z Chin przechodzą przez pogranicze polsko-białoruskie – dodał.

Spotkanie ministra Andrzeja Adamczyka z białoruskim ministrem infrastruktury i komunikacji Anatolijiem Siwakiem

Spotkanie ministra Andrzeja Adamczyka z białoruskim ministrem infrastruktury i komunikacji Anatolijem Siwakiem

Minister Adamczyk wyraził zadowolenie z kontynuacji prac nad dwustronną bazą prawno-traktatową. Obecnie Polska i Białoruś procedują kilka dokumentów związanych z transportem drogowym i kolejowym między naszymi państwami. Prace nad umową o utrzymaniu drogowych granicznych obiektów mostowych na granicy polsko-białoruskiej są najbardziej zaawansowane i zostaną wkrótce sfinalizowane.

Spotkanie z delegacją Białorusi

Spotkanie z delegacją Białorusi

Ministrowie poruszyli temat płynności ruchu pociągów na granicy polsko-białoruskiej, tak aby sprostać wyzwaniom coraz większej ilości pociągów (w tym kontenerowych) przekraczających tę granicę. W bieżącym roku notuje się wzrost ruchu kolejowego na tym odcinku o ok. 30 proc.

- Cieszę się, że wspólną wolą kolei polskiej i białoruskiej  jest doprowadzenie do sytuacji, w której ruch kolejowy na przejściu granicznym Brześć - Terespol będzie się mógł dalej rozwijać – mówił minister Adamczyk.

Dostrzeżono, że także w zakresie pasażerskich dalekobieżnych połączeń kolejowych polsko-białoruska współpraca układa się dobrze.

- Z zadowoleniem należy przyjąć plany uruchomienia drugiej pary pociągów dziennych w relacji Warszawa – Brześć ze skomunikowaniem pociągu relacji Brześć – Mińsk – powiedział minister Adamczyk.

Spotkanie ministra A. Adamczyka z ministrem Białorusi A. Siwakiem

Spotkanie ministra A. Adamczyka z ministrem Białorusi A. Siwakiem

Podczas spotkania minister Adamczyk poruszył temat projektu Via Carpatia.

- Bardzo cieszy mnie intencja wyrażona przez stronę białoruską, dotyczącą wypracowania odpowiednich mechanizmów współpracy w ramach formatu Via Carpatia, który jest dla Polski szczególnie ważnym projektem – mówił minister Adamczyk.

Via Carpatia ma charakter otwarty, co oznacza, że mogą w nim uczestniczyć nowe państwa zainteresowane współpracą w jego ramach.  

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook

Link do informacji o Krajowym Zasobie Nieruchomości