Logo biuletynu informacji publicznej

Jest przetarg na S52 Północną Obwodnicę Krakowa!

2017-12-21

21 grudnia 2017 r. minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisał program inwestycyjny dla drogi ekspresowej S52, tj. Północnej Obwodnicy Krakowa. Jednocześnie krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wysłał ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na projekt i realizację tej inwestycji.

- Północna Obwodnica Krakowa to prawdziwy oddech dla tego miasta. Ogłoszenie przetargu na projekt i budowę kończy sukcesem wieloletnie starania parlamentarzystów i samorządowców. To świetna wiadomość dla każdego, kto porusza się samochodem po Krakowie, ale też dla każdego, kto przez Kraków przejeżdża w ruchu tranzytowym - powiedział minister A. Adamczyk.

Minister Andrzej Adamczyk podpisuje program inwestycji dla Północnej Obwodnicy Krakowa

Minister Andrzej Adamczyk podpisuje program inwestycji dla Północnej Obwodnicy Krakowa

Ogłoszenie o przetargu zostanie w najbliższych dniach opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, a następnie na stronie internetowej GDDKiA. Wykonawcy będą mieli ponad 40 dni na składanie ofert.

Północna Obwodnica Krakowa została 16 maja 2016 r. wpisana na listę dróg krajowych, jako droga ekspresowa S52. 9 stycznia 2017 r. zawarto umowę na opracowanie koncepcji programowej dla tej inwestycji.

Wizualizacja Północnej Obwodnicy Krakowa

Wizualizacja Północnej Obwodnicy Krakowa

S52 połączy wszystkie wyloty dróg krajowych po północnej stronie z miasta (A4, DK 79, DK 94, S7,) i przejmie ruch tranzytowy oraz część ruchu miejskiego przechodzącego drogą krajową nr 79. Obwodnica wyeliminuje też konieczność wjazdu do miasta dla podróżujących od północy w kierunku Katowic i Tarnowa. Według prognoz na nowym odcinku już w 2025 r. ruch przekroczy średnio 30 tys. pojazdów na dobę.

Długość dwujezdniowego odcinka wynosi ok 12,3 km, z czego ok 1,6 km będzie przebiegała w 3 tunelach. Każda jezdnia będzie miała po 3 pasy ruchu. W ramach inwestycji zaplanowano budowę 4 węzłów: Modlnica, Zielonki, Węgrzce i Batowice. Powstanie też 27 obiektów mostowych i ok. 20 km dróg dojazdowych. Według planów Północna Obwodnicy Krakowa S52 powstanie do końca 2023 r.

Wizualizacja Północnej Obwodnicy Krakowa

Wizualizacja Północnej Obwodnicy Krakowa

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook

Link do informacji o Krajowym Zasobie Nieruchomości