Logo biuletynu informacji publicznej

Umowy na kolejne zachodniopomorskie odcinki S3 podpisane!

2017-12-18

18 grudnia 2017 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na realizację dwóch odcinków drogi ekspresowej S3 w województwie zachodniopomorskim położonych między Szczecinem o Świnoujściem. Pierwszy kontrakt dotyczy budowy odcinka Brzozowo – Miękowo o długości 22,4 km, natomiast drugi rozbudowy odcinka Miękowo – Rzęśnica o długości 19 km. W uroczystości uczestniczył minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

- Budowa dróg na Pomorzu Zachodnim jest polską racją stanu, ponieważ inwestycje w tym regionie mają kluczowe znaczenie dla gospodarki całego kraju. Droga ekspresowa S3 jest głównym korytarzem łączącym porty w Szczecinie i Świnoujściu z południem Europy. Zabezpieczyliśmy środki i finalizujemy przygotowania do budowy całej S3, od Bałtyku do granicy z Czechami - podkreślił minister A. Adamczyk.

Andrzej Adamczyk zapowiedział również rozpoczęcie w najbliższym czasie badań geologicznych koniecznych do przyszłej budowy Zachodniej Obwodnicy Szczecina, która będzie przedłużeniem drogi ekspresowej S6, od węzła Goleniów do węzła Kołbaskowo przy autostradzie A6.

Minister Andrzej Adamczyk na podpisaniu umów na S3

Minister Andrzej Adamczyk na podpisaniu umów na S3

Odcinek S3 Brzozowo – Miękowo będzie stanowił połączenie wybudowanej kilka lat temu obwodnicy Troszyna, Parłówka i Ostromic z obwodnicą Miękowa i dalszym ciągiem drogi ekspresowej w kierunku południowym. Celem prac na drugim odcinku jest natomiast dostosowanie do współczesnych parametrów wybudowanego w latach 70. odcinka trasy od węzła Goleniów Północ do węzła Rzęśnica.

Wykonawcą obydwu zadań, które będą realizowane w formule projektuj i buduj, jest Budimex SA. Zgodnie z zapisami kontraktów firma ma 15 miesięcy na opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji ZRID. Roboty budowlane rozpoczną się w 2019 r., a zakończenie realizacji obydwu odcinków planowane jest wiosną 2021 r. Łączna wartość zawartych umów to 486,8 mln zł.

Do wykonania w województwie zachodniopomorskim pozostaje jeszcze najbardziej na północ wysunięty fragment S3 – od Świnoujścia do obwodnicy Troszyna, Parłówka i Ostromic o długości 34,5 km. Dla tego odcinka w przyszłym roku powinna zostać uzyskana decyzja środowiskowa, a zakończenie realizacji planowane jest w 2023 r.

Lokalizacja odcinków S3, dla których podpisano umowy

Lokalizacja odcinków S3, dla których podpisano umowy

S3 Brzozowo - Miękowo

Kontrakt przewiduje budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Powstaną nowe węzły drogowe w Brzozowie, Przybiernowie i Babigoszczy. Droga będzie w większości biegła w istniejącym śladzie drogi krajowej nr 3. Zmiany przebiegu wystąpią tam, gdzie będzie to konieczne ze względu na parametry geometryczne oraz koło Brzozowa, które nowa droga ominie od wschodu.

S3 Miękowo – Rzęśnica

Prace na tym odcinku obejmą budowę węzła drogowego Kliniska, dzięki czemu będzie można zlikwidować zlokalizowane na drodze ekspresowej skrzyżowanie z przejściem dla pieszych. Takie rozwiązanie znacząco poprawi poziom bezpieczeństwa, w tym miejscu wielokrotnie dochodziło do wypadków drogowych. Węzeł Rzęśnica łączący drogę S3 z DW 142 zostanie zastąpiony zupełnie nowym węzłem, którego układ będzie odpowiadał obecnemu przebiegowi głównego potoku ruchu. Tym samym przed tym węzłem przestaną się tworzyć długie korki. Powstaną także przejścia dla zwierząt, a cała trasa zostanie wygrodzona.

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook

Link do informacji o Krajowym Zasobie Nieruchomości