Logo biuletynu informacji publicznej

Spotkanie ministra Adamczyka z ambasadorem Republiki Czeskiej

2017-12-01

Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w tym w pracach nad Pakietem Mobilności, połączenia drogowe i kolejowe, a także kandydatura Czech na organizatora Światowego Kongresu Drogowego w 2023 r. były głównymi tematami rozmów między ministrem infrastruktury i budownictwa Andrzejem Adamczykiem i nowo mianowanym ambasadorem Republiki Czeskiej w Polsce Ivanem Jestřabem. Spotkanie odbyło się 30 listopada 2017 r. w siedzibie MIB.

Ścisła współpraca Grupy Wyszehradzkiej nad Pakiecie Mobilności

Minister Adamczyk zapewnił ambasadora Jestřaba, że Pakiet Mobilności pozostaje istotnym tematem dla strony polskiej. Zdaniem ministra nowe propozycje Komisji Europejskiej w obszarze regulacji socjalnych w transporcie nie zapewniają właściwej równowagi między ochroną praw pracowniczych a zasadami rynku wewnętrznego.

- Powinniśmy wspólnie kontynuować wysiłki mające na celu obronę interesów naszych firm działających w sektorze transportu oraz przede wszystkim interesów pracowników, którzy przez niedoskonałe przepisy unijne mogą zostać narażeni na utratę pracy - powiedział minister Adamczyk. - W tym kontekście uważam, że szczególnie istotne jest, aby Grupa Wyszehradzka prezentowała wspólne stanowisko - dodał minister.

Spotkanie ministra Adamczyka z ambasadorem Republiki Czeskiej

Spotkanie ministra Andrzeja Adamczyka z ambasadorem Republiki Czeskiej Ivanem Jestřabem

Realizacja międzynarodowych projektów infrastrukturalnych

Obie strony wymieniły się informacjami o najważniejszych zadaniach infrastrukturalnych realizowanych w ramach sieci TEN-T w odniesieniu do polsko-czeskich połączeń transgranicznych. Minister Adamczyk mówił o pracach związanych z budową drogi ekspresowej S3, która w niedalekiej przyszłości połączy się z czeską autostradą D11 w miejscowościach Lubawka i Královec. Minister Adamczyk poinformował także o trwającej w Polsce budowie korytarza drogowego „Bałtyk – Adriatyk” i w jego ramach ostatniego odcinka autostrady A1. Zapewnił też, że w bieżącej unijnej perspektywie finansowej rozpocznie się modernizacja ostatniego odcinka magistrali kolejowej E65 na terenie województwa śląskiego.

Spotkanie ministra Adamczyka z ambasadorem Republiki Czeskiej

Spotkanie ministra Adamczyka z ambasadorem Republiki Czeskiej

- Mam nadzieję, że te inwestycje nie tylko podniosą konkurencyjność polskich portów morskich, czy atrakcyjność turystyczną Bałtyku, ale również wpłyną na bardziej efektywne wykorzystanie korytarza „Bałtyk - Adriatyk”. W przyszłości ten korytarz, podobnie jak biegnąca równolegle Via Carpatia, mogłyby pełnić rolę nie tylko korytarzy transportowych, ale również jednego z głównych czynników rozwoju gospodarczego Europy Środkowej – powiedział minister Adamczyk.

 

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook