Logo biuletynu informacji publicznej

W Gdyni o Krajowym Zasobie Nieruchomości

2017-11-09

Program Mieszkanie Plus to główny temat trwającej w gdyńskim Parku Naukowo - Technologicznym konferencji Krajowy Zasób Nieruchomości i inne inicjatywy legislacyjne Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. W spotkaniu bierze udział wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski i wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz specjaliści z wielu zainteresowanych tematem instytucji.

- Zachęcamy do udziału w programie Mieszkanie Plus. Budowa dostępnych mieszkań to wspólna sprawa samorządów lokalnych i rządu. Liczę na to, że Pan Wojewoda po tej konferencji przyczyni się do tego, że Mieszkanie Plus będzie realizowane również w województwie pomorskim, a dane które spływają do Krajowego Zasobu Nieruchomości będą kompletne - mówił wiceminister Tomasz Żuchowski.

Spotkanie konsultacyjne
Konferencja Mieszkanie Plus w Gdyni

- Nieruchomości skarbu państwa będzie można wykorzystywać dla dobra wspólnego. To bardzo dobre rozwiązanie – podkreślił wojewoda Dariusz Drelich.

Konferencje podzielono na bloki tematyczne. Obok prezentacji Krajowego Zasobu Nieruchomości i dotyczącej wykazu nieruchomości Skarbu Państwa mówiono o Kodeksie urbanistyczno-budowlanym i ustawie inwestycyjnej nad którymi prace prowadzi MIB.

Mieszkanie Plus to najważniejszy pakiet rozwiązań Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego celem jest zwiększenie liczby mieszkań dostępnych dla osób o niskich i umiarkowanych dochodach, dzięki wykorzystaniu nieruchomości Skarbu Państwa. Aby zrealizować ten cel został powołany Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), który będzie pełnił funkcję „banku ziemi". KZN będzie gromadził nieruchomości należące do państwa i zarządzał nimi tak, aby zwiększyć podaż nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe.

Realizacja programu Mieszkanie Plus to nie tylko realne wsparcie dla średniozamożnych rodzin, ale też silny impuls prorozwojowy dla lokalnej gospodarki. Inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus realizowane będą na zasadach rynkowych. Mieszkania, które powstaną we wskazanych przez poszczególne gminy lokalizacjach, będą się charakteryzować umiarkowanymi czynszami, dostępnymi także dla słabiej uposażonych rodzin. To pozwoli im m.in. ograniczyć konieczność zadłużania się oraz wzmocni ich mobilności i elastyczność na rynku pracy. W sposób szczególny program ma za zadanie poprawić sytuację młodych polskich rodzin, dla których uzyskanie mieszkania o odpowiednim standardzie będzie stanowiło podstawę do podjęcia decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci.

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook