Logo biuletynu informacji publicznej

PKP S.A. przekazała dworzec w Zakopanem na rzecz Miasta

2017-10-09

Prezes Zarządu PKP S.A. Krzysztof Mamiński i Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula podpisali 9 października 2017 r. porozumienie, w myśl którego Polskie Koleje Państwowe przekazują na rzecz Miasta dworzec kolejowy wraz z przyległym placem. W uroczystym podpisaniu dokumentu wziął udział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Podpisanie porozumienia w sprawie przekazania na rzecz Miasta Zakopane dworca kolejowego
Minister Andrzej Adamczyk podczas uroczystego podpisania porozumienia w sprawie przekazania na rzecz Miasta Zakopane dworca kolejowego

Dworzec oraz przyległy do niego plac będą nadal służyły celom transportowym. Miasto planuje budowę centrum komunikacyjnego, integrującego pociąg z innymi środkami transportu. W ramach prac dworzec kolejowy zostanie poddany gruntownej modernizacji. Część kompleksu stacyjnego, obejmująca infrastrukturę torowo-peronową,  będzie nadal zarządzana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W myśl porozumienia kolej zostaje uwłaszczona na tym terenie. 

- Modernizacja dworca kolejowego w Zakopanem to jedno z działań na rzecz zapewnienia pasażerom lepszego, bezpieczniejszego i bardzie komfortowego dostępu do kolei. Cieszy fakt, że prace inwestycyjne Polskich Kolei Państwowych wspierają samorządy. Modernizujemy zabytkowe dworce, przywracając ich kolejowe funkcje, ale też stwarzamy możliwości, by mogły być one wykorzystywane dla innych potrzeb lokalnych społeczności. Jestem przekonany, że miasto Zakopane dobrze wykorzysta przekazany mu obiekt” – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Podpisanie porozumienia w sprawie przekazania na rzecz Miasta Zakopane dworca kolejowego
Podpisanie porozumienia w sprawie przekazania na rzecz Miasta Zakopane dworca kolejowego

- Pragnę podziękować wszystkim zaangażowanym w prace nad porozumieniem, dzięki któremu PKP i Miasto Zakopane wychodzą naprzeciw potrzebom zarówno turystów, jak i mieszkańców. Gruntowna modernizacja połączona z budową centrum komunikacyjnego integrującego kolej z innymi środkami transportu to najlepsze rozwiązanie dla zakopiańskiego dworca” – powiedział prezes PKP S.A. Krzysztof  Mamiński.

Podpisanie porozumienia w sprawie przekazania na rzecz Miasta Zakopane dworca kolejowego
Podpisanie porozumienia w sprawie przekazania na rzecz Miasta Zakopane dworca kolejowego

- Dzisiejsze porozumienie jest historyczną chwilą dla Miasta Zakopane i całego regionu. Pozwala na realizację strategicznej inwestycji, jaką jest centrum komunikacyjne integrujące wszystkie środki komunikacji. Posiadamy już wymagane pozwolenia na modernizację zabytkowych budynków dworca, przyznane zostały nam także pierwsze środki finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego i oczekujemy na rozstrzygnięcia kolejnych wniosków. To przedsięwzięcie  wraz z realizowanymi inwestycjami kolejowymi i cały czas rozwijaną komunikacją miejską pozwoli na zmniejszenie ruchu kołowego w Zakopanem i całym regionie. Budynki dworca mieścić będą także m.in. mediatekę, centrum informacji turystycznej, klub muzyczny, sale wystawowe – poinformował Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

Przekazanie zakopiańskiego dworca na rzecz Miasta to jeden z przykładów szeroko zakrojonej współpracy PKP S.A. z lokalnymi władzami. Od 2010 roku do końca września 2017 r.  spółka przekazała na rzecz jednostek samorządu terytorialnego w całym kraju 295 dworców.

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook