Logo biuletynu informacji publicznej

Polsko-hiszpańskie rozmowy o współpracy gospodarczej

2017-09-27

Pakiet mobilności, współpraca w zakresie inwestycji drogowych i kolejowego oraz program Mieszkanie Plus były głównymi tematami rozmów wiceminister infrastruktury i budownictwa Justyny Skrzydło z przedstawicielami firm członkowskich Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej. W spotkaniu, które odbyło się 26 września 2017 r. uczestniczył również ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce Agustín Núñez Martínez.

Wiceminister Justyna Skrzydło przemawia podczas spotkania z przedstawicielami firm członkowskich Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej
Wiceminister Justyna Skrzydło przemawia podczas spotkania z przedstawicielami firm członkowskich Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej

Podsekretarz stanu Justyna Skrzydło podkreśliła, że firmy hiszpańskie, podobnie jak polscy przedsiębiorcy, mogą najsilniej odczuć zmiany proponowane przez Komisję Europejską w ramach Pakietu Mobilności. Wiceminister zaznaczyła, że zapisy pakietu w obecnym kształcie uderzają głównie w firmy transportowe z państw posiadających zewnętrzną granicę UE, takich jak Polska i Hiszpania.

- Wiem, że Rząd Królestwa Hiszpanii, co do zasady zgadza się z nami, uznając, że przepisy o delegowaniu pracowników nie powinny dotyczyć transportu i tak jak Rząd RP uważa, że należy walczyć z nadużyciami, jednocześnie zachowując konkurencję na rynkach – mówiła wiceminister J. Skrzydło.

Spotkanie z przedstawicielami firm członkowskich Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej
Spotkanie z przedstawicielami firm członkowskich Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej

Wiceminister poruszyła także kwestię współpracy z firmami hiszpańskimi działającymi na polskim rynku w sektorze transportu i budownictwa.

- Z zadowoleniem odnotowuję fakt, że firmy hiszpańskie od wielu lat pozostają aktywne na rynku polskim w obszarze inwestycji drogowych i kolejowych - dodała wiceminister, zachęcając stronę hiszpańską do dalszej współpracy.

Wiceminister J. Skrzydło podkreśliła, że Polska to obecnie jeden z największych placów budowy w Europie - łączna wartość Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. wynosi ponad 66 mld, a limit finansowy inwestycji Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) decyzją rządu zwiększono ze 107 mld złotych do 135 mld złotych.

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook