Logo biuletynu informacji publicznej

Kazachstan ważnym ogniwem dalekowschodniej polityki transportowej rządu

2017-09-08

W dniach 6-8 września 2017 r. minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk towarzyszył Parze Prezydenckiej w oficjalnej wizycie w Republice Kazachstanu. Podczas delegacji minister wziął udział w uroczystości Narodowego Dnia Polskiego na Astana EXPO 2017, uczestniczył też w Forum Gospodarczym.

 

– Kazachstan jest ważnym partnerem Polski w kontekście rozwijania euroazjatyckich szlaków transportowych. Mając na uwadze korzystne położenie geograficzne Polski jesteśmy przekonani, że Polska może i powinna stać się regionalnym hubem transportowym. Dlatego też szczególną wagę przywiązujemy do dalekowschodniego wymiaru polskiej polityki transportowej – skomentował wizytę minister. – Jestem przekonany, że polskie zaangażowanie w realizację priorytetowych dla Kazachstanu inwestycji infrastrukturalnych, w tym w obszarze budownictwa mieszkaniowego, może pozytywnie wpłynąć na stabilizację i dobrobyt regionu Azji Centralnej. Udział polskich przedsiębiorstw w Międzynarodowej Wystawie EXPO Astana 2017 oraz imprezach towarzyszących jest z pewnością doskonałą okazją do zacieśnia naszych relacji – dodał A. Adamczyk.

Min. A. Adamczyk podczas wizyty Pary Prezydenckiej w Kazachstanie

Minister Andrzej Adamczyk uczestniczył w sesji plenarnej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

Min. A. Adamczyk podczas wizyty Pary Prezydenckiej w Kazachstanie

Minister Andrzej Adamczyk wziął również udział w obchodach Narodowego Dnia Polskiego w Kazachstanie

Podczas Forum Gospodarczego przedstawiciele Poczty Polskiej i Kazpost podpisali porozumienie o współpracy (ang. Memorandum of understanding, MoU) oraz umowę o wspólnej emisji znaczków pocztowych „Armia Andersa – Szlak Nadziei”. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) oraz KAZAeronavigatsia podpisały natomiast list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie zarządzania ruchem bezzałogowych statków powietrznych.

Polska i Kazachstan są zaangażowane w budowę euroazjatyckiego kolejowego systemu transportowego poprzez m.in. uczestnictwo w Międzynarodowej Transkaspijskiej Trasie Transportowej, Organizacji Współpracy Kolei (OSŻD) czy realizację umów dwustronnych spółek kolejowych. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wspiera działania przedsiębiorstw kolejowych, które dążą do uruchomiania kolejnych regularnych połączeń towarowych między Europą a Azją. Kluczowe znaczenie dla polsko-kazachskiej współpracy ma także budownictwo - polskie przedsiębiorstwa budowalne umacniają pozycję na tamtejszym rynku. Kontakty z Pocztą Kazachstańską i firmami z branży logistycznej zacieśnia również Poczta Polska.

 

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook