Logo biuletynu informacji publicznej

Lepsza oferta dla przewozów kolejowych na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce

2017-08-04

Nowe możliwości dla sprawnego przewozu towarów z Dolnego Śląska do Wielkopolski stworzy przebudowa linii kolejowej nr 281 na odcinku Grabowno Wielkie – Zduny. Umowę na prace remontowe podpisały 4 sierpnia 2017 r. PKP PLK SA. W uroczystości i briefingu prasowym wziął udział wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel.

– Przebudowana linia między Oleśnicą a Krotoszynem zintegruje sieć kolejową na styku województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego. Przede wszystkim zwiększy możliwości przewozu dużych, ponadnormatywnych ładunków. Ta inwestycja, podobnie jak modernizacja linii Rudna Gwizdanów – Legnica, to dobra zapowiedź nie tylko dla rozwoju towarowego transportu kolejowego w regionie – powiedział wiceminister Andrzej Bittel.

W ramach podpisanej przez PKP PLK SA umowy na trasie z Oleśnicy do Krotoszyna, między stacją Grabowno Wielkie a granicą województwa (w pobliżu stacji Zduny) odnowionych zostanie około 40 km linii kolejowej. Dzięki pracom remontowym możliwości transportu towarów koleją między Dolnym Śląskiem a Wielkopolską znacznie się poprawią. Trasa wykorzystywana jest m.in. do przewozu dużych, ponadnormatywnych ładunków. Poprawa stanu tej linii przyczyni się do ograniczania ładunków na drogach i odciążenia tras kolejowych przeznaczonych głównie dla ruchu pasażerskiego. Zostanie także przebudowana Stacja Bukowice Trzebnickie, co zwiększy przepustowość linii. Czas przejazdu pociągów na odcinku Grabowno Wielkie – Zduny wynosi ponad 60 minut. Po zakończeniu inwestycji pociągi pasażerskie pojadą szybciej o ok. 25 min. 

A. Bittel podczas podpisania umowy na remont lk nr 281

Bittel podczas uroczystości podpisania umowy na remont lk 281

Wiceminister Andrzej Bittel podczas uroczystości podpisania umowy na przebudowę linii kolejowej nr. 281

Prace, które rozpoczną się jeszcze w sierpniu tego roku, mają zakończyć się w II kwartale 2018 r. Wykonawcą kontaktu, który opiewa na 113 mln, jest TORPOL SA. Środki na finansowanie inwestycji pochodzą z budżetu państwa.

Więcej informacji o inwestycji znajduje się na stronie PKP PLK SA.

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook