Logo biuletynu informacji publicznej

Otwarcie zbiornika w Świnnej Porębie

2017-07-26

- To inwestycja, która ma chronić region, a także Kraków, przed powodzią. To jest jej główny cel - powiedziała premier Beata Szydło na otwarciu zbiornika retencyjnego Świnna Poręba na Skawie w Małopolsce.

Minister Andrzej Adamczyk uczestniczył w otwarciu zbiornika w Świnnej Porębie
Premier Beata Szydło, ministrowie Andrzej Adamczyk i Jan Szyszko uczestniczyli w otwarciu zbiornika w Świnnej Porębie

W uroczystości otwarcia uczestniczyli premier Beata Szydło, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz minister środowiska Jan Szyszko.

Region lepiej chroniony przed powodzią

- Rysują się naprawdę bardzo duże perspektywy, ale najważniejszą kwestią jest zabezpieczenie przed powodzią. Jest to zbiornik wodny, który będzie mógł służyć mieszkańcom nie tylko tego regionu, ale i całej południowej Polski - powiedziała premier Beata Szydło o Świnnej Porębie.

Szefowa rządu podkreśliła, że inwestycja jest szansą na rozwój dla miejscowości położonych w okolicy. W ramach budowy zbiornika Świnna Poręba powstało 35 km dróg lokalnych oraz infrastruktura sanitarna i kolejowa. Jak dodała, to także możliwość otwierania się na turystykę. Premier wyraziła przy tym nadzieję, że region Wadowic stanie się atrakcyjny nie tylko dla Polaków, ale również dla zagranicznych turystów.

Wkład kolejarzy

- Ta inwestycja ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Małopolski – mówił minister Andrzej Adamczyk.

Andrzej Adamczyk podkreślił, że w ramach inwestycji powstał najdłuższy w Polsce most kolejowy, liczący prawie 400 m długości. Minister podziękował kolejarzom za wkład w uruchomienie tej inwestycji. 1/4 kosztów realizacji tej inwestycji, czyli 519 mln zł to koszt przebudowy linii kolejowej, która prowadzi do Zakopanego. Drugi most, również tutaj zrealizowany - o długości 234 metrów - to linia kolejowa. Minister zwrócił uwagę na wysiłek związany z realizacją tego przedsięwzięcia.

- Te inwestycje kolejowe w szczególności determinowały realizację całego przedsięwzięcia i były w pewnym momencie nawet i przeszkodą w rytmicznej realizacji tej inwestycji. Dziękuję kolejarzom, dziękuję tym inżynierom, którzy pochylali się nad tym przedsięwzięciem, podobnie jak drogowcy - zaznaczył A. Adamczyk.

Minister Andrzej Adamczyk uczestniczył w otwarciu zbiornika w Świnnej Porębie
Premier Beata Szydło, ministrowie Andrzej Adamczyk i Jan Szyszko uczestniczyli w otwarciu zbiornika w Świnnej Porębie

- W ubiegłym roku podpisaliśmy umowę na rewitalizację, modernizację szlaku kolejowego Kraków-Skawina-Sucha Beskidzka. Przygotowujemy się do realizacji drugiego dużego odcinka, od Suchej Beskidzkiej do Zakopanego - powiedział szef resortu infrastruktury.

Jak podkreślił, w związku z inwestycją przebudowano bez mała 11 km dróg krajowych i dziesiątki kilometrów dróg samorządowych.

Minister Andrzej Adamczyk uczestniczył w otwarciu zbiornika w Świnnej Porębie
Premier Beata Szydło, ministrowie Andrzej Adamczyk i Jan Szyszko uczestniczyli w otwarciu zbiornika w Świnnej Porębie

Polska myśl technologiczna, nowe możliwości

Premier przypomniała, że budowa zbiornika retencyjnego Świnna Poręba to prawdopodobnie jedna z najdłużej realizowanych inwestycji w Polsce. Inwestycja ta rozpoczęła się w 1986 r. i miała trwać 10 lat. Plan jednak nie został zrealizowany. W 2006 r. rząd powrócił do pomysłu dokończeniu budowy. Jak zaznaczyła premier Beata Szydło, kolejny rząd niewiele zrobił i znów zaprzestał realizacji inwestycji. Dopiero w 2016 r. rząd premier Beaty Szydło przywrócił finansowanie projektu. Inwestycja powstała dzięki polskiej myśli technologicznej. Obiekt projektowali polscy inżynierowie oraz budowały go rodzime firmy.

Otwarcie zbiornika w Świnnej Porębie
Zapora będzie ochronić przed powodzią pobliskie doliny Skawy i Górnej Wisły

Zbiornik w Świnnej Porębie

Zbiornik zlokalizowany jest na rzece Skawie, w województwie małopolskim, w powiatach wadowickim i suskim, na terenach gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Całkowity koszt budowy zbiornika wyniósł ok. 2,2 mld zł. Przy zaporze funkcjonować będzie elektrownia wodna, wyposażona w dwie turbiny Kaplana o mocy łącznej około 4,4 MW.

Zapora będzie ochronić przed powodzią pobliskie doliny Skawy i Górnej Wisły, jak również zabezpieczy Kraków przed ewentualnym zalaniem. Będzie też stanowić zasób wody dla celów komunalnych i przemysłowych. Zbiornik Świnna Poręba jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego województwa małopolskiego, a także jest elementem systemu przeciwpowodziowego całego kraju.

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook