Logo biuletynu informacji publicznej

Dogodne połączenia kolejowe z Legnicy do Lubina i Rudnej Gwizdanów

2017-07-21

Dzięki podpisanej 21 lipca 2017 r. przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA umowie, nastąpi znaczna poprawa systemu komunikacji na Dolnym Śląsku. Kosztem prawie 190 mln zł zostanie przeprowadzona modernizacja 40-km linii Legnica – Rudna Gwizdanów. Odnowionych będzie 9 stacji i przystanków oraz wybudowany nowy przystanek.

Nowy standard obsługi pasażerów

Po realizacji inwestycji PLK będzie można uruchomić dogodne połączenia pasażerskie pomiędzy głównymi ośrodkami Zagłębia Miedziowego: Legnicą, Lubinem i Głogowem. Dwukrotnie szybciej, bo z prędkością 120 km/h, pojadą pociągi pasażerskie. Czas przejazdu skróci się o połowę, z ponad godziny do ok. 30 min.

połączenie kolejowe z Legnicy do Lubina i Rudnej Gwizdanów

Linia kolejowa z Legnicy do Lubina i Rudnej Gwizdanów

Na stacjach i przystankach zwiększy się standard obsługi pasażerów. Odnowione perony zapewnią wygodny dostęp do pociągów. Poprawione zostanie oświetlenie i oznakowanie. Ułatwione będzie przemieszczanie się do peronów dla osób o ograniczonej mobilności. Planowana jest budowa nowego przystanku Lubin Stadion. Będzie on położony w odległości ok. 1,5 km od stacji Lubin Górniczy. Nowy, funkcjonalny peron, będzie wyposażony m.in. w wiaty, miejsca do siedzenia oraz pochylnie ułatwiające dostęp do obiektu.

Transport towarowy

Istotnie zmienią się warunki przejazdu pociągów towarowych. Składy z ładunkami pojadą z prędkością nawet 80 km/h. Sprawny transport zapewni wymiana 36 rozjazdów i odnowienie 65 obiektów inżynieryjnych. Zakres przewidzianych prac obejmuje m.in. tory, mosty, wiadukty, sieć trakcyjną. Poziom bezpieczeństwa pasażerów i kierowców zwiększą nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych. System komunikacji usprawni budowa nowego wiaduktu kolejowego na stacji Koźlice. Realizacja inwestycji zakończy się w 2019 r.

Więcej informacji na stronie PKP PLK

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook