Logo biuletynu informacji publicznej

Konieczna liberalizacja międzynarodowego transportu drogowego

2017-05-18

– Działania niektórych państw członkowskich, które prowadzą do fragmentaryzacji rynku transportowego Unii Europejskiej, są dla nas nie do przyjęcia – podkreślił podsekretarz stanu w MIB Jerzy Szmit podczas spotkania ze szwedzkim wiceministrem infrastruktury Mattiasem Landgrenem.

17 maja 2017 r. Jerzy Szmit rozmawiał z Mattiasem Landgrenem na temat intensyfikacji współpracy Polski i Szwecji w transporcie oraz tzw. pakietu mobilności, przygotowywanego przez Komisję Europejską.  

Jerzy Szmit podkreślił, że polski sektor transportu  odgrywa jedną z głównych ról w Europie. Jego dynamiczny rozwój był możliwy dzięki przedsiębiorczości polskich firm. Obecnie po europejskich drogach jeździ 200 tys ciężarówek z Polski, a cała branża transportowa jest szacowana na 1 mln pracowników.

Wiceminister Szmit z wiceministrem infrastruktury Szwecji

Wiceminister Jerzy Szmit z wiceministrem Mattiasem Landgrenem (pierwszy od lewej)

Mattias Landgren przyznał, że sytuacja w międzynarodowym transporcie drogowym nie jest optymalna i w perspektywie długoterminowej rynek powinien być  zliberalizowany. Zaznaczył, że strona szwedzka chciałaby uniknąć polaryzacji stanowisk i utrzymać konstruktywny dialog w czasie negocjacji planowanego przez Komisję Europejską tzw. pakietu mobilności.

– Prowadzimy dialog z branżą transportową – zarówno pracodawcami, jak i związkami zawodowymi. Działamy wspólnie, by wypracować korzystne dla wszystkich zasady wynagradzania kierowców – powiedział Jerzy Szmit.

Dodał, że Szwecja korzysta z szans, jakie oferuje zliberalizowany transport, dlatego może odegrać ważną rolę w nadchodzących negocjacjach tzw. pakietu mobilności.

W czasie spotkania wiceministrowie rozmawiali także o realizowanych w Polsce inwestycjach kolejowych i drogowych, poruszyli też temat zbliżającego się posiedzenia Rady ds. Transportu Telekomunikacji i Energi (TTE).

–  W ciągu 3 lat droga S3 miedzy Świnoujściem a granicą z Czechami powinna być całkowicie dostępna w standardzie drogi ekspresowej. To samo dotyczy autostrady A1, łączącej Gdańsk z południem Polski. Bądźmy gotowi na możliwości, które dzięki tym szlakom się otwierają. W sensie transportowym i gospodarczym te inwestycje stwarzają nowe możliwości w Europie, także dla Szwecji – powiedział Jerzy Szmit.

 

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook

Link do informacji o Krajowym Zasobie Nieruchomości