Logo biuletynu informacji publicznej

Konferencja "Zrównoważone Miasta i Zrównoważona Energia"

2017-04-20

- Troska o jakość powietrza to zadanie zbiorowe. Rząd premier Beaty Szydło zajął się tą sprawą kompleksowo – powiedział 20 kwietnia 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński podczas debaty "Zrównoważone Miasta i Zrównoważona Energia". W konferencji zorganizowanej przez Global Compact Poland i Najwyższą Izbę Kontroli wzięli również udział przedstawiciele ministerstw energii, środowiska i rozwoju.

Wiceminister Kazimierz Smoliński
Wiceminister Kazimierz Smoliński uczestniczył w debacie o efektywności energetycznej budynków
Źródło zdjęcia: Magdalena Ślązek, Global Compact Poland

Wiceminister K. Smoliński przypomniał, że od 1999 r. na poprawę efektywności energetycznej budynków poprzez termomodernizację i remonty wydano ponad 1,7 mld zł, co pozwoliło uruchomić inwestycje warte ponad 20 mld zł. W tym roku na projekty termomodernizacyjne resort przeznaczył 220 mln zł - ta kwota powinna pokryć zapotrzebowanie rynku. Wiceminister zwrócił jednak uwagę, że w ponad 90 proc. dofinansowanie dotyczyło termomodernizacji budynków wielorodzinnych. MIB chciałoby, żeby programy termomodernizacyjne były bardziej dostępne także dla właścicieli domów jednorodzinnych.

Wiceminister Kazimierz Smoliński
Konferencja "Zrównoważone Miasta i Zrównoważona Energia"
Źródło zdjęcia: Magdalena Ślązek, Global Compact Poland

Podczas konferencji przypominano także, że Polska uruchomiła program dotyczący tworzenia planów adaptacji do zmian klimatu dla dużych i mniejszych miast. Indywidulane plany mają być przygotowane dla 44 miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Dzięki nim aglomeracje mają skuteczniej przeciwdziałać negatywnym skutkom np. suszy, nawalnych deszczów, smogu czy wysokich temperatur.

Podczas konferencji przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych, grono ekspertów oraz partnerzy programu dyskutowali o implementacji Rekomendacji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów w sprawie działań niezbędnych do podjęcia w związku z występowaniem na znacznym obszarze kraju wysokiego stężenia zanieczyszczeń powietrza. Podczas debaty jej uczestnicy skupili się na działaniach dotyczących nowego systemu zarządzania energią dla miast i efektywnego zarządzania obiektami i instalacjami do wytwarzania i dystrybucji energii cieplnej oraz wykorzystania energii w budynkach i instalacjach miejskich. Debatę zorganizowano w formule okrągłego stołu.

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook

Link do informacji o Krajowym Zasobie Nieruchomości