Logo biuletynu informacji publicznej

Szybciej z Krakowa do Zakopanego

2017-04-20

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na prace na linii nr 99 Chabówka – Zakopane wraz z budową łącznicy w Chabówce. To kolejna inwestycja, która skróci czas przejazdu między Krakowem a Zakopanem. Po zakończeniu wszystkich prac podróż między tymi miastami będzie krótsza o 1 godzinę i 15 minut.

W ramach zadania powstanie nowy, dodatkowy przystanek w Chabówce. Przebudowane zostaną też perony na 12 stacjach, m.in. w Nowym Targu, Chabówce, Poroninie i Zakopanem. Obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej sprawności, powstaną też wygodniejsze i bezpieczniejsze dojścia na perony.

Dworzec w Zakopanem - stan obecny

Dworzec w Zakopanem - stan obecny

Prace na linii obejmą m.in. wymianę ponad 44 km torów. Przebudowanych zostanie też 107 obiektów inżynieryjnych, w tym 18 mostów i 5 wiaduktów kolejowych oraz 62 przejazdy kolejowo – drogowe. Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewni też modernizacja urządzeń sterowania ruchem.

Podpisanie umowy w trybie projektuj i buduj ma nastąpić jeszcze w 2017 r., a zakończenie prac planowane jest na 2021 r. Projekt o szacunkowej wartości 330 mln zł realizowany jest ze środków budżetowych.

Dworzec w Poroninie - stan obecny

Dworzec w Poroninie - stan obecny

Inwestycja na odcinku Chabówka – Zakopane jest częścią projektu „Prace na liniach do Zakopanego nr 97, 98 , 99, na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane” o wartości 950 mln zł. W styczniu 2017 r. ogłoszono przetarg za ponad 230 mln zł na zaprojektowanie i wykonanie prac na odcinku linii nr 97 Skawina - Sucha Beskidzka oraz na projekt łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie PKP PLK

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook

Link do informacji o Krajowym Zasobie Nieruchomości