Logo biuletynu informacji publicznej

MIB wspiera koalicję na rzecz uczciwego budownictwa

2017-03-17

– Uczciwość polega przede wszystkim na dialogu z partnerem. Dialog z przedsiębiorcami i branżą jest niezbędny przy tworzeniu prawa. Dziś ten dialog ma charakter instytucjonalny – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas konferencji "Chcemy uczciwego budownictwa", która odbyła się 17 marca 2017 r.

MIB wspiera koalicję na rzecz uczciwego budownictwa
Minister Andrzej Adamczyk i wiceminister Tomasz Żuchowski uczestniczyli w konferencji "Chcemy uczciwego budownictwa"

W konferencji uczestniczyli również wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, przedstawiciele Urzędu Zamówień Publicznych, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także Głównego Inspektora Pracy.

Minister Adamczyk zapewnił, że m.in. dzięki nowym standardom budownictwa drogowego, które resort i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opracowały wspólnie z przedstawicielami firm wykonawczych, działalność w sektorze budowlanym jest bezpieczniejsza dla przedsiębiorców. Eksperci, pracujący na co dzień w ramach Rady Ekspertów, opracowali nowe standardy zamówień publicznych i zasady dotyczące procesu optymalizacji budowy inwestycji infrastrukturalnych.

– Po latach przychodzi czas na dyskusję, jak uczciwie i etycznie konkurować w zamówieniach publicznych – podkreślił minister Adamczyk.

Jak dodał, w resorcie kładziony jest nacisk na eliminowanie z przestrzeni prawnej takich przepisów, które są nieostre i pozwalają bardzo szeroko interpretować obowiązujące prawo, a przez to pozwalają na nieuczciwość.

– W projekcie kodeksu urbanistyczno-budowlanego zawarto zapisy, które określają odpowiedzialność uczestników procesu inwestycyjnego i je precyzują. Zasady uczciwości muszą być bowiem określane normami prawa – wskazał A. Adamczyk.

MIB wspiera koalicję na rzecz uczciwego budownictwa
Minister Andrzej Adamczyk i wiceminister Tomasz Żuchowski uczestniczyli w konferencji "Chcemy uczciwego budownictwa"

Jak dodał wiceminister Tomasz Żuchowski, rząd powinien dokładać starań, by stawiać na uczciwość: eliminować dwuznaczne zapisy w prawie, ale również dawać narzędzia swobodnego kształtowania realizacji inwestycji, wskazujące odpowiedzialność wykonawców.

– Istotą naszych działań jest utrzymywanie relacji i dialog z branżą - istotą działań rządu jest uczciwość – podkreślił Tomasz Żuchowski.

Od lat zmorą branży budowlanej są szara strefa i nieuczciwa konkurencja. Jej ofiarą padają uczciwi przedsiębiorcy, ich pracownicy oraz konsumenci. Budowlany serwis branżowy Murator Plus zaproponował stworzenie koalicji, która upomni się o ich interes i przeciwstawi patologiom w różnych sferach budownictwa.

Uczciwa konkurencja jest bardzo ważna w gospodarce wolnorynkowej. Tylko wtedy, gdy przestrzegane są jej reguły, rośnie wydajność firm i rozwija się przedsiębiorczość, zaś konsumenci mają większy wybór towarów i usług. Poprawia się też ich jakość i spadają ceny.

Koalicją na rzecz uczciwego budownictwa zainteresowały się do tej pory m.in. Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa, Związek Polskie Okna i Drzwi, Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy.


Nagranie video z konferencji "Chcemy uczciwego budownictwa"

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook