Logo biuletynu informacji publicznej

Kolejne spotkanie konsultacyjne na temat metodyki BIM

2017-02-21

Przedstawienie rekomendacji w zakresie możliwych ścieżek wdrożenia metodyki Building Information Modeling (BIM) w Polsce i przedstawienie wniosków na temat gotowości organizacji promujących stosowanie tej metodyki w praktyce do jej wdrożenia w budownictwie – to najważniejsze tematy spotkania eksperckiego, które odbyło się 21 lutego 2017 r. w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasza Żuchowskiego.

Spotkanie na temat BIM
Fot. Wiceminister Tomasz Żuchowski zachęcał ekspertów do debaty na temat możliwości wdrożenia metodyki BIM w Polsce

- Mam nadzieję, że seria paneli dyskusyjnych, która już się odbyła, pozwoliła zaprezentować zalety i wątpliwości związane z wprowadzeniem BIM w Polsce, zarówno zwolennikom tej metody, jak i sceptykom wdrożenia metodyki BIM. BIM stanowi wyzwanie cywilizacyjne, a te spotkania zbliżają nas do ujęcia systemowego, do odpowiedzi na pytania: kiedy, w jakim zakresie, w jaki sposób i czy warto wdrożyć BIM, aby osiągnąć korzyści i ustrzec się ryzyk – mówił wiceminister Tomasz Żuchowski.

Cykl spotkań eksperckich rozpoczął się we wrześniu 2016 r. i stanowi forum prezentacji opinii na temat metodyki BIM przez przedstawicieli różnych zainteresowanych środowisk: projektantów i wykonawców, środowiska akademickiego i naukowego, administracji publicznej oraz publicznych zamawiających. W II kwartale tego roku zaplanowane jest podsumowujące i ostatnie z cyklu spotkanie eksperckie.

Metodyka BIM przy projektowaniu umożliwia wgląd w wirtualny obraz inwestycji pokazujący obraz planowanego obiektu w przewidzianym dla niego otoczeniu. To ułatwia automatyczne wykrywanie niezgodności w czasie projektowania i pozwala uniknąć problemów na etapie realizacji. Uaktualniony model powykonawczy może służyć jako baza danych pozwalajaca zaplanować ewentualne prace konserwacyjne czy remontowe.

Prezentacje do pobrania

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook

Link do informacji o Krajowym Zasobie Nieruchomości