Logo biuletynu informacji publicznej

Kolejne spotkanie konsultacyjne na temat metodyki BIM

2017-02-21

Przedstawienie rekomendacji w zakresie możliwych ścieżek wdrożenia metodyki Building Information Modeling (BIM) w Polsce i przedstawienie wniosków na temat gotowości organizacji promujących stosowanie tej metodyki w praktyce do jej wdrożenia w budownictwie – to najważniejsze tematy spotkania eksperckiego, które odbyło się 21 lutego 2017 r. w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasza Żuchowskiego.

Spotkanie na temat BIM
Fot. Wiceminister Tomasz Żuchowski zachęcał ekspertów do debaty na temat możliwości wdrożenia metodyki BIM w Polsce

- Mam nadzieję, że seria paneli dyskusyjnych, która już się odbyła, pozwoliła zaprezentować zalety i wątpliwości związane z wprowadzeniem BIM w Polsce, zarówno zwolennikom tej metody, jak i sceptykom wdrożenia metodyki BIM. BIM stanowi wyzwanie cywilizacyjne, a te spotkania zbliżają nas do ujęcia systemowego, do odpowiedzi na pytania: kiedy, w jakim zakresie, w jaki sposób i czy warto wdrożyć BIM, aby osiągnąć korzyści i ustrzec się ryzyk – mówił wiceminister Tomasz Żuchowski.

Cykl spotkań eksperckich rozpoczął się we wrześniu 2016 r. i stanowi forum prezentacji opinii na temat metodyki BIM przez przedstawicieli różnych zainteresowanych środowisk: projektantów i wykonawców, środowiska akademickiego i naukowego, administracji publicznej oraz publicznych zamawiających. W II kwartale tego roku zaplanowane jest podsumowujące i ostatnie z cyklu spotkanie eksperckie.

Metodyka BIM przy projektowaniu umożliwia wgląd w wirtualny obraz inwestycji pokazujący obraz planowanego obiektu w przewidzianym dla niego otoczeniu. To ułatwia automatyczne wykrywanie niezgodności w czasie projektowania i pozwala uniknąć problemów na etapie realizacji. Uaktualniony model powykonawczy może służyć jako baza danych pozwalajaca zaplanować ewentualne prace konserwacyjne czy remontowe.

Prezentacje do pobrania

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook