Logo biuletynu informacji publicznej

Likwidacja barier rynku transportowego UE priorytetem MIB

2017-01-09

9 stycznia 2017 r. minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk spotkał się z ministrem transportu, infrastruktury oraz spraw morskich Republiki Chorwackiej Olegiem Butkovićiem. Ministrowi Adamczykowi towarzyszyła wiceminister Justyna Skrzydło.

Tematyka spotkania obejmowała współpracę na forum UE, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii socjalnych w transporcie oraz tzw. Inicjatyw Drogowych, rozwój projektu Via Carpatia oraz wspólne zaangażowanie w inicjatywę Bałtyk-Adriatyk-Morze Czarne.

Min. A. Adamczyk podczas spotkania z ministrem transportu Chorwacji

Fot. Ministrer A. Adamczyk i wiceminister J. Skrzydło podczas spotkania z ministrem transportu Chorwacji

Minister Andrzej Adamczyk zaznaczył, że Polska dostrzega dynamiczny rozwój rynku przewozów drogowych w UE i jego potencjał, dlatego opowiada się za jego dalszą liberalizacją, poprzez m.in. usuwanie barier dla przewozów kabotażowych w UE.

– Naszym priorytetem jest usuwanie trudności, które mogą negatywnie wpływać na rozwój rynku transportowego w UE – podkreślił minister.

Andrzej Adamczyk dodał, że Via Carpatia jest jednym z kluczowych projektów infrastrukturalnych na osi Północ-Południe, służących wzmocnieniu współpracy nie tylko członków Wspólnoty, ale także państw aspirujących do członkostwa. W jego ocenie dysproporcje w zakresie rozwoju i jakości infrastruktury między Europą Środkowo-Wschodnią a resztą Europy mogą zostać zmniejszone jedynie dzięki skonkretyzowanej i zintegrowanej strategii dla całej UE.

–  Jestem głęboko przekonany, że z uwagi na wysoki potencjał dla rozwoju krajów bałkańskich, inicjatywa Via Carpatia może być interesująca także dla Chorwacji – powiedział minister A. Adamczyk.

Min. A. Adamczyk podczas spotkania z ministrem transportu Chorwacji  Min. A. Adamczyk podczas spotkania z ministrem transportu Chorwacji

Fot. Minister A. Adamczyk i wiceminister J. Skrzydło podczas rozmów z delegacją z Chorwacji

Minister Butković wyraził zainteresowanie uczestnictwem w realizacji projektu, wskazując na możliwość wykorzystania istniejących już szlaków drogowych w Chorwacji.

Uczestnicy spotkania zaakcentowali znaczenie współpracy regionalnej Adriatyk – Bałtyk – Morze Czarne (ABC) – zarówno dla rozwoju państw Europy Środkowo-Wschodniej, jak i całej Unii Europejskiej.

Strona chorwacka dostrzegła efektywne działania Polski w dziedzinie pozyskiwania i wykorzystywania funduszy europejskich na rozwój infrastruktury kolejowej. Andrzej Adamczyk zaprosił ministra Butkovića do złożenia w Polsce wizyty roboczej wraz z ekspertami ds. kolejnictwa.

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook

Link do informacji o Krajowym Zasobie Nieruchomości