Logo biuletynu informacji publicznej

Koniec z wykluczeniem komunikacyjnym Warmii i Mazur

2017-01-09

9 stycznia 2017 r. w Ełku wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit podsumował najważniejsze inwestycje infrastrukturalne na Warmii i Mazurach w 2016 r. Przedstawiono również plany inwestycyjne na kolejne lata. W spotkaniu uczestniczyli także wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, prezes PKP PLK Ireneusz Merchel oraz dyrektor olsztyńskiego oddziału GDDKiA Mirosław Nicewicz.

- Do końca obecnej kadencji znacząco zmniejszymy wykluczenie komunikacyjne w województwie warmińsko-mazurskim. Powstaną kluczowe odcinki dróg S7 i S51 oraz S61 Via Baltica. Nasze hasło to „Łączymy Polskę” – podkreślił wiceminister Jerzy Szmit.

W czasie konferencji przedstawiono informację na temat stanu realizacji najważniejszych inwestycji, m.in. harmonogram prac na wchodzących w skład Via Baltica drogach S8 i S61. Wiceminister Jerzy Szmit zapowiedział podpisanie w 2017 r. umowy na budowę S61 Szczuczyn – Raczki oraz ogłoszenie przetargu dla S61 Ostrów Mazowiecka- Szczuczyn. Poinformował również o postępach w pracach na budowanych odcinkach dróg S7 oraz S51 oraz działaniach na rzecz budowy drogi S16.

Fot. Wiceminister Jerzy Szmit podczas konferencji o inwestycjach na Warmii i Mazurach

Fot. Wiceminister Jerzy Szmit podczas konferencji o inwestycjach na Warmii i Mazurach

Wiceminister Jerzy Szmit podpisał również aneks do programu budowy drogi S16 Olsztyn - Ełk, który zapewnia finansowanie dla prac przygotowawczych do realizacji tej inwestycji, w kwocie 29 mln zł.

Zaprezentowano również listę aktualnych i planowanych inwestycji na drogach krajowych i samorządowych, finansowanych w ramach Programu likwidacji miejsc niebezpiecznych, rezerwy subwencji ogólnej oraz Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.

Fot. Wiceminister Jerzy Szmit podczas konferencji o inwestycjach na Warmii i Mazurach

Fot. Wiceminister Jerzy Szmit podczas konferencji o inwestycjach na Warmii i Mazurach

Wojewoda warmińsko-mazurski poinformował o zatwierdzeniu listy projektów, które w 2017 r. otrzymają dofinansowanie z  Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Kwota dotacji przyznana dla województwa to 47,7 mln zł dla 34 zadań.

Łącznie na rozwój krajowej i samorządowej infrastruktury drogowej na Warmii i Mazurach w 2016 r. przeznaczono ponad 7 mld zł.

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel poinformował o aktualnie prowadzonych i planowanych inwestycjach kolejowych w województwie warmińsko-mazurskim. W ramach Krajowego Programu Kolejowego w regionie, tylko z listy podstawowej, zostaną zrealizowane zadania o wartości 1,5 mld zł, m.in. remonty linii: nr 38 Ełk - Korsze, nr 216 Działdowo - Olsztyn, nr 219 Ełk - Szczytno, nr 221 Gutkowo - Braniewo oraz nr 220 Olsztyn - Gutkowo.

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook