Logo biuletynu informacji publicznej

Wygodniej i bezpieczniej na święta – obwodnica Bełchatowa udostępniona kierowcom

2016-12-23

Cztery miesiące przed kontraktowym terminem do ruchu została oddana obwodnica Bełchatowa. W uroczystości, która odbyła sie 23 grudnia 2016 r., wziął udział wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit oraz Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk.

Otwarcie obwodnicy Bełchatowa
Fot. Wiceminister Jerzy Szmit i Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autrostrad Krzysztof Kondraciuk uczestniczyli w otwarciu obwodnicy Bełchatowa

- Komunikujemy i łączymy w całość układ drogowy w centrum kraju. Ta obwodnica jest jego częścią. Poza tym zyska sam Bełchatów, który jest energetycznym centrum Polski - powiedział minister Jerzy Szmit, na otwarciu obwodnicy Bełchatowa.

Obwodnica Bełchatowa oddana do ruchu

Obwodnica Bełchatowa
Fot. Obwodnica Bełchatowa

Nowa trasa, która jest fragmentem drogi krajowej 74 (dawna DK 8), omija miasto od północy. Jej zadaniem jest wyprowadzenie ciężkiego ruchu tranzytowego z centrum miasta i tym samym usprawnienie przejazdu na trasie Wrocław - Piotrków Trybunalski - Warszawa.

Blisko 11 km droga klasy GP (główna ruchu przyśpieszonego) powstała w systemie 2+1, czyli w układzie naprzemiennym - dwa pasy w jednym kierunku i jeden w przeciwnym. Obwodnica spełnia najwyższe kryteria dotyczące obciążenia, co oznacza, że mogą poruszać się po niej pojazdy, których nacisk na oś wynosi 11,5 tony.

Fot. Obwodnica Bełchatowa
Fot. Obwodnica Bełchatowa

W ramach przedsięwzięcia zbudowano cztery bezkolizyjne węzły drogowe: dwa umożliwiające wjazd ze starej trasy na obwodnicę i dwa zapewniające komunikację z drogami wojewódzkimi nr 484 i 485, a ponadto 9 wiaduktów i 1 most. Przebudowane zastały również odcinki dróg istniejących przecinających nową obwodnicę. Powstały też urządzenia służące ochronie środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nowa droga objęta została 10 letnią gwarancją.

Wykonawcą zadania była firma Budimex S.A., koszt budowy obwodnicy to ponad 145 mln zł. Inwestycja uzyskała dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w wysokości do 85% wydatków kwalifikowanych.  

Fot. Obwodnica Bełchatowa
Fot. Obwodnica Bełchatowa

Odcinki S7 i S8 również oddane do ruchu

22 grudnia 2016 r. oddano do użytku drogę ekspresową S8 w województwie podlaskim, od obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa do Mężenina. Odcinek o długości 15,4 km stanowi fragment drogi ekspresowej S8 Wrocław-Warszawa-Białystok o kluczowym znaczeniu dla systemu transportowego Polski. Na terenie województwa podlaskiego powstało dotychczas 35 km S8, a kolejne odcinki są już w budowie.

19 grudnia 2016 r. kierowcy pojechali po raz pierwszy nową drogą ekspresową S7 z Miłomłyna do węzła Ostróda Północ. Ponad 9-kilometrowy odcinek został uruchomiony trzy miesiące przed terminem zakończenia kontraktu.

Ikona RSSIkonka serwisu TwitterIkonka serwisu Facebook

Link do informacji o Krajowym Zasobie Nieruchomości